Amerykańska gospodarka ma się gorzej
Środa minęła pod dyktando odczytów makroekonomicznych za oceanem. Okazały się one słabsze niż oczekiwano. Kurs EUR/USD bije kolejne rekordy. FED potwierdził ciąg dalszy luzowania polityki monetarnej na amerykańskim rynku.
31.01.2013 10:15
Gorsze nastroje w amerykańskiej gospodarce, mierzone m.in. indeksami FED, w końcu znalazły swój realny wydźwięk. Wczoraj poznaliśmy wstępne odczyty Produktu Krajowego Brutto w USA. Okazały się one znacząco słabsze od przewidywań. Amerykańska gospodarka w czwartym kwartale 2012 roku skurczyła w się w tempie 0,1%, podczas gdy szacunki analityków mówiły o wzroście PKB o 1,1%.
Choć dane rozczarowały inwestorów to należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze są to wstępne szacunki, które mogą ulec jeszcze znacznym korektom. Po drugie, po głębszej analizie części składowych PKB, obraz amerykańskiej gospodarki nie jest już tak słaby. Przede wszystkim podkreślić należy w dalszym ciągu silną konsumpcję Amerykanów, której dynamika wyniosła w ujęciu kwartalnym 2,2%. Ponadto w znacznym stopniu za recesyjny obraz czwartego kwartału odpowiada spadek wydatków rządowych na cele obronne (spadek 22,2% w ujęciu kwartalnym), co wynikało z ograniczenia budżetów, których źródła doszukiwać należy się w problemie klifu fiskalnego.
Pozytywnie zaskoczył po raz kolejny amerykański rynek pracy. Opublikowany wczoraj raport ADP wskazał na wyższy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym (z wyłączeniem rolnictwa). Odczyt nie pomógł notowaniom dolara, który systematycznie tracił wczoraj na wartości. W efekcie kurs EUR/USD przebił poziom 1,35.
Wczorajsza decyzja i komunikat FOMC okazały się przyjęte neutralnie przez rynek. Zgodnie z tym co można było przewidzieć, bank centralny USA nie zmienił stóp procentowych z poziomu 0-0,25% i jasno zadeklarował, że pozostaną rekordowo niskie do czasu, gdy bezrobocie spadnie poniżej pułapu 6,5%. FED potwierdził także, że bank centralny będzie dalej stymulował gospodarkę za pomocą programu QE3. Wartość wykupu obligacji to 85 miliardów dolarów miesięcznie. Nie wzbudziło to jednak zaskoczenia wśród inwestorów.
Wśród danych makroekonomicznych, które mogą mieć dzisiaj istotny wpływ na rynki finansowe, uwagę zwrócić należy na te płynące zza oceanu. O godzinie 14.30 poznamy tygodniową zmianę liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (oczekiwania: 351 tys.) oraz dochody i wydatki amerykanów, które powinny potwierdzić nie najgorszą kondycję konsumentów w USA.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 28.11.2012 do 31.01.2013
Kurs EUR/PLN znajduje się blisko górnego ograniczenia kanału wzrostowego. Kurs nie przełamał linii oporu kanału wzrostowego, ale w najbliższych dniach należy oczekiwać znów testowania tego poziomu. Dzisiaj kurs znajduje się w okolicach 3-miesięcznego maksimum na poziomie 4,2090. Granicą wsparcia jest 55 okresowa średnia krocząca, która z każdym dniem jest coraz wyżej, a dalej 61,8% zniesienie Fibonacciego, jednak nie należy oczekiwać spadku kursu w te rejony w najbliższych dniach.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 28.11.2012 do 31.01.2013
Na parze CHF/PLN kurs ustanowił nowe minimum na poziomie 3,27. Od tego momentu kurs zawrócił i zmierza w kierunku północnym, przebijając kolejne zniesienia Fibonacciego. Najbliższym wsparciem jest 55 okresowa średnia krocząca na poziomie 3.36, a także 61,8% zniesienie Fibonacciego. Opór może stanowić poziom 3.4100 a następnie 100% zniesienie Fibonacciego.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 28.11.2012 do 31.01.2013
Kurs USD/PLN po odbiciu się od minimów ponownie zaczął zyskiwać na wartości. Kurs dotarł w okolice 61,8% zniesienia Fibonacciego i po fałszywym wybiciu powrócił w okolice 23,6% zniesienia Fibonacciego, po krótkim odreagowaniu spadków kurs powrócił znów w te rejony. Najbliższy opór w stanowi 38,2% zniesienie Fibonacciego oraz linia trendu spadkowego na wierzchołkach z grudnia i stycznia. Z kolei najbliższe wsparcie wyznacza poziom 3.0940, czyli testowane wczoraj 23,6% zniesienie Fibonacciego.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 28.11.2012 do 31.01.2013
Kurs GBP/PLN znajduje się w dość szerokim kanale spadkowym. Wczoraj ustanowił dołek na poziomie 4.8700. Od tego momentu kurs poszybował do góry do poziomu 4.9150, opór stanowi obecnie 23,6% zniesienie Fibonacciego na poziomie 4,9300. Wsparcie stanowi 0% zniesienie Fibonacciego i linia łącząca minima ostatnich miesięcy w okolicach 4,8700.
Krzysztof Pawlak
specjalista cash management
Internetowykantor.pl
| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |