Amerykański lobbing w Polsce

Tomasz Bogusiewicz na stronie rp.pl w komentarzu "Lobbyści muszą się bardziej postarać" omawia temat lobbingu firm amerykańskich w Polsce. Za przykłady podaje zachowania Microsoftu oraz organizacji CEIS, założonej przez lobbystę Roberta Shapiro, który za swój cel obrał Telekomunikację Polską.

Amerykański lobbing w Polsce
Źródło zdjęć: © Jupiter Images

19.08.2011 14:25

Zdaniem autora Microsoft zaproponował mu przeprowadzenie wywiadu z menedżerami średniego szczebla. Mimo iż tematyka jaką się zajmowali nie była interesująca dla przeciętnego Kowalskiego, a dwaj mężczyźni zupełnie nieznani, amerykański koncern domagał się przed rozmową pisemnej gwarancji, że wywiad zostanie opublikowany.

Robert Shapiro natomiast, jak pisze Bogusiewicz, próbował udowodnić, że spór Telekomunikacji Polskiej z duńskim DPTG kładzie się cieniem na całym międzynarodowym wizerunku gospodarki (więcej o czarnym lobbingu Shapiro przeczytasz tutaj).

Przedstawiający się jako doradca Baracka Obamy Robert J. Shapiro ostatnimi swoimi działaniami rozwiał wątpliwości, czym naprawdę się zajmuje i został wycofany przez organizatorów z jednego z czołowych paneli dyskusyjnych EKG. Stworzona naprędce organizacja CEIS, której jest prezesem skupiła się bowiem tylko na atakowaniu jednej firmy, którą obwinia o niekorzystny klimat do inwestycji w Polsce. Opisujemy, jak robi się czarny lobbing w Polsce.

Robert J. Shapiro to były pracownik administracji Billa Clintona (przedstawia się również jako doradca prezydenta Baracka Obamy), a obecnie prezes Council for European Investment Security (CEIS), organizacji rzekomo zajmującej się monitorowaniem bezpieczeństwa inwestycji zagranicznych w Europie. Sęk w tym, że Shapiro działa jako konsultant firmy public affairs, specjalizującej się w sporach sądowych, ale nie ma żadnych związków z administracją Stanów Zjednoczonych, na którą zwykle się powołuje

CEIS do tej pory zupełnie nieznana instytucja, pod koniec kwietnia opublikowała kontrowersyjny raport przedstawiający w bardzo złym świetle sektor telekomunikacyjny w Polsce.

Dziennikarze Wirtualnej Polski postanowili przyjrzeć się bliżej kontrowersyjnemu raportowi i CEIS. Nawet zwykły odbiorca zawartego w nim komunikatu nie będzie mieć wątpliwości, że jest dość lakoniczny. Opracowanie nie zawiera jakichkolwiek informacji czy analiz dotyczących rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Spośród działających w naszym kraju co najmniej kilku telekomów autor raportu wymienia zaledwie jeden – Telekomunikację Polską.

Jej nazwa pada w nim aż 35 razy, a operatorowi poświęcono nawet specjalny rozdział. Warto zwrócić uwagę, że dotyczy on wyłącznie sportu TP SA z DPTG. W raporcie sugeruje się, że z tego właśnie powodu inwestorzy omijają Polskę szerokim łukiem. Teza ta powtarzana jest w raporcie wielokrotnie.

Dr Shapiro wzywa nawet polski rząd, by zajął się sprawą, co jego zdaniem spowoduje, że do Polski powrócą inwestycje zagraniczne.

Eksperci poddają w wątpliwość intencje CEIS i dr. Roberta J. Shapiro. Jednogłośnie wypowiadają się w sprawie i oceniają, że raport powstał na zamówienie.

usakonfliktgrupa tp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)