Trwa ładowanie...
d4bxif7
d4bxif7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Analitycy: złoty w czwartek zyskał najmocniej wobec dolara

Złoty znów zyskał w czwartek kilka groszy w stosunku do amerykańskiego dolara, a kurs USD/PLN po raz pierwszy od miesiąca spadł do 3,94 - ocenił analityk domu maklerskiego mBanku Szymon Zajkowski. O godz. 16.45 euro kosztowało 4,40 zł, dolar 3,94 zł, frank szwajcarski 3,95 zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4bxif7

"Wzrost złotówki wobec dolara należy przede wszystkim wiązać ze słabością amerykańskiej waluty - dolar od początku tygodnia traci wobec większości światowych walut" - dodał. Zdaniem Zajkowskiego głównym tego powodem jest seria "rozczarowujących danych" w USA, która znacznie zmniejsza szanse na kolejną podwyżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

"Dziś słabo wypadły odczyty wniosków o zasiłki dla bezrobotnych oraz zamówień na dobra trwałego użytku. Jutro uwaga rynków skupi się na raporcie z amerykańskiego rynku pracy. Jeżeli wpisze się on w ostatnią serię słabych danych, dolar powinien dalej tracić na wartości, a kurs USD/PLN spadać w kierunku 3,90" - ocenił Zajkowski.

Jak wskazał złoty lekko zyskał również w stosunku do euro. "Polską walutę wspierały również wzrosty cen ropy(). Dodatkowo, w szerszym kontekście, złotemu sprzyjają spekulacje o dalszym poluzowaniu polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny i oddalające się perspektywy kolejnej podwyżki stóp w USA. W kolejnych dniach EUR/PLN ma szansę na trwałe powrócić poniżej 4,40" - wskazał.

d4bxif7

Analityk domu maklerskiego Banku Ochrony Środowisko Konrad Ryczko ocenił, że w trakcie czwartkowej sesji obserwowaliśmy kontynuację umocnienia złotego na większości zestawień.

"Polska waluta najbardziej zyskiwała wobec dolara amerykańskiego, ponad 1,1 proc. z uwagi na dzisiejszy test okolic 1,12 na głównej parze walutowej - EUR/USD. Dolar znajduje się pod presją w wyniku ostatniego załamania oczekiwań na szybkie podwyżki stóp przez FED. Scenariusz opóźnienia zacieśniania polityki monetarnej w USA połączony ze słabszym USD jest pozytywny dla walut rynków wschodzących" - zaznaczył Ryczko.

d4bxif7

Podziel się opinią

Share
d4bxif7
d4bxif7