Trwa ładowanie...
d13pdmn

Andrzej Rzońca z RPP za ograniczeniem kredytów walutowych

14.12. Warszawa (PAP/Bloomberg) - Ograniczenie dostępności kredytów walutowych zmniejszyłoby koszty ewentualnego zbyt późnego zaostrzenia polityki pieniężnej - uważa Andrzej...

d13pdmn
d13pdmn

14.12. Warszawa (PAP/Bloomberg) - Ograniczenie dostępności kredytów walutowych zmniejszyłoby koszty ewentualnego zbyt późnego zaostrzenia polityki pieniężnej - uważa Andrzej Rzońca, członek RPP.

"(...) jak długo będzie łatwy dostęp do kredytów walutowych, tak długo istnieje ryzyko, że jeśli bank centralny zbyt późno zaostrzy politykę pieniężną, to znajdzie się w swego rodzaju pułapce - z eksplodującym kredytem w walutach obcych i deficytem obrotów bieżących oraz rozrastającym się sektorem wytwarzającym dobra niepodlegające międzynarodowej wymianie" - powiedział Rzońca we wtorkowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Jego zdaniem brak podwyżek stóp mających na celu stabilizowanie nominalnego kursu walutowego, przy rozpędzonej gospodarce, doprowadziłby do sekwencji zdarzeń, którą można było obserwować w krajach nadbałtyckich przed kryzysem.

"Z kolei spóźnione podwyżki stóp, choć lepsze niż ich brak, też nie przyniosłyby dobrych efektów w takiej sytuacji. W momencie, w którym popyt na rynku dóbr byłby już tak silny, że utrzymywałby się silny i trwały popyt na kredyt, podwyżki stóp przyczyniałyby się w pierwszej kolejności do substytucji kredytu złotowego kredytem w walutach obcych" - powiedział.

d13pdmn

Rzońca uważa, że nadmierna aprecjacja złotego i dodatkowe wydatki gospodarstw domowych przyczyniałyby się do pogłębienia deficytu obrotów bieżących. Gospodarce udałoby się uniknąć recesji tylko jeśli aprecjacja kursu byłaby na tyle gwałtowna i głęboka, że doprowadziłaby do spowolnienia wzrostu gospodarczego zanim zobowiązania gospodarstw domowych osiągną poziom, który przy deprecjacji kursu towarzyszącej takiemu spowolnieniu oznaczałby powstanie olbrzymiej luki w ich bilansach pomiędzy aktywami a pasywami i zanim deficyt obrotów bieżących osiągnie wielkość, przy której zagranica nagle przestałaby chcieć go finansować.

Andrzej Rzońca wyraził nadzieję, że KNF zdecyduje się na wprowadzenie ograniczeń związanych z dostępnością kredytów walutowych. (PAP)

mak/

d13pdmn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13pdmn