Andrzejki 2019. Skąd wziął się zwyczaj i na czym właściwie polega?
Andrzejki to wieczór wróżb, które odprawiane są w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja. Andrzejki 2019 rozpoczną się zatem w piątkowy wieczór. Skąd wziął się ten zwyczaj?
29.11.2019 | aktual.: 29.11.2019 11:34
Andrzejki 2019. Skąd wziął się zwyczaj i na czym właściwie polega?
Przypomnijmy, że Andrzejki przypadają na koniec lub na początek roku liturgicznego. Stanowią one specjalną okazję do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
Same obchody Andrzejków przeszły na przestrzeni lat sporą zmianę, dzięki czemu obecnie stanowią świetną okazją do spotkania ze znajomymi i dobrej zabawy z przymrużeniem oka. Za sprawą tego, wróżby na Andrzejki i zabawy andrzejkowe co roku cieszą się sporą popularnością. Poniżej znajdziecie zarówno te popularne jak i mniej znane wróżby na Andrzejki.
Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki).
Andrzejki 2019. Wróżby i podejście do obrzędów. Jak należy traktować to "święto"?
Dwa dni w roku, gdy wróżby miały najsilniejszą moc przypadały na 25 listopada, czyli na św. Katarzynę oraz na 30 listopada, czyli św. Andrzeja. Z kolei na wigilię św. Katarzyny wróżyli zwykle kawalerowie.
Początkowo Andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. Współcześnie obchody stanowią dobrą okazję do spotkania ze znajomymi i hucznej zabawy, urozmaicanej o elementy związane z wróżbami i przewidywaniem przyszłości. Podejście również uległo zmianie i obecnie zwyczaj traktowany jest z dużym przymrużeniem oka.