Trwa ładowanie...
d45gjs6
euro
21-06-2010 11:34

Apetyt na ryzyko utrzymuje się

Końcówka minionego tygodnia przebiegała w dość stabilnej atmosferze, zarówno na rynku walutowym, jak i na zagranicznych rynkach akcji. Dzisiaj z kolei giełdy pozytywnie zareagowały na weekendową zapowiedź banku centralnego Chin dotyczącą uelastycznienie kursu juana wobec dolara.

d45gjs6
d45gjs6

Końcówka minionego tygodnia przebiegała w dość stabilnej atmosferze, zarówno na rynku walutowym, jak i na zagranicznych rynkach akcji. Dzisiaj z kolei giełdy pozytywnie zareagowały na weekendową zapowiedź banku centralnego Chin dotyczącą uelastycznienie kursu juana wobec dolara. Zwiększenie dopuszczalnego zakresu wahań jest krokiem w kierunku ożywienia światowej gospodarki.

Na rynkach apetyt na ryzyko utrzymuje się. Zagraniczne indeksy akcji zdołały dość bezpiecznie oddalić się od wsparć wynikających z tegorocznych minimów lokalnych. Ogólna poprawa klimatu inwestycyjnego sprzyja umacnianiu się walut wyżej oprocentowanych, w tym walut rynków wschodzących. Korekta na USD pogłębia się, co jest również wynikiem słabszych danych publikowanych z gospodarki amerykańskiej w ostatnim czasie.

Indeks dolarowy handlowany jest obecnie w rejonie wsparcia wynikającego ze zniesienia Fibo 38,2% całości ostatniego impulsu wzrostowego z okolicy 79,68. W tym tygodniu wśród publikowanych danych makroekonomicznych szczególną uwagę należy zwrócić na decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych oraz towarzyszący jej komunikat. Ostanie słabsze dane mogą wpłynąć na pogorszenie perspektyw dotyczących wzrostu amerykańskiej gospodarki. Ponadto z USA poznamy dane z rynku nieruchomości dotyczące sprzedaży domów, a także zamówienia na dobra trwałe. Z Europy najistotniejsze dane będą dotyczyły Indeksu Ifo oraz sprzedaży detalicznej z Niemiec a także indeksów aktywności w sektorze przemysłowym i usług w strefie euro.
Czego możemy spodziewać się w tym tygodniu? Najprawdopodobniej rynki akcji będą kontynuowały trend wzrostowy na skutek spadku awersji do ryzyka, pomimo obecnych fiskalnych problemów państw Europy. Na rynku walutowym sytuacja techniczna powinna sprzyjać kontynuacji wzrostów na głównych parach walutowych do czasu pojawienia się niesprzyjających czynników fundamentalnych, na których rynek znów mógłby zacząć koncentrować swoją uwagę.

EURPLN

Ten tydzień rozpoczął się dość dobrze dla naszej krajowej waluty, która kontynuowała umocnienie. Przyczyn tej aprecjacji należy doszukiwać się w globalnej poprawie nastrojów inwestycyjnych. Kwestia wczorajszej pierwszej tury wyborów prezydenckich pozostaje neutralna dla złotego. Notowania eurozłotego znajdują się poniżej linii trendu wzrostowego. Obecnie najbliższym geometrycznym wparciem pozostają okolice 3,9820 , gdzie przebiega 61,8% Fibo zniesienia całości impulsu wzrostowego z poziomu 3,8205. Najbliższym opór widzielibyśmy na poziomie 4,07.

d45gjs6

EURUSD

Notowania eurodolara znajdują się tuż poniżej linii średnioterminowego trendu spadkowego. Opór w strefie 1,2440-1,2460 może przyczynić się do chwilowego powrotu notowań EURUSD w okolice 1,2360, gdzie przebiega 20-okresowa średnia na wykresie 4h. Ponowne wyjście powyżej poziomu 1,2460 powinno przyczynić się do kontynuacji wzrostów w rejon 1,2570, gdzie mamy 38,2% zniesienia Fibo całości ostatniej fali spadkowej z okolic 1,3715. W realizacji takiego scenariusz pomocne będzie utrzymanie się pozytywnych nastrojów na zagranicznych rynkach akcji.

GBPUSD
GBPUSD kontynuuje wzrosty, znajdując się już mniej więcej 100 pipsów powyżej szczytu z początku czerwca tego roku. Pomimo mizernych perspektyw dotyczących zacieśniania polityki monetarnej w Wielkiej Brytanii w najbliższym czasie, obecny techniczny obraz rynku powinien sprzyjać dalszej aprecjacji funta. Silny opór znajduje się na poziomie 1,5044, gdzie linia trendu spadkowego zbiega się z 61,8% zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 1,5525 oraz rozszerzenie 161,8% zniesienia całości fali spadków z poziomu 1,4777 w okolice 1,4345.

USDJPY

Wybicie z formacji trójkąta dołem przyczyniło się do spadku notowań USDJPY w okolice tuż poniżej 90 jenów za dolara. Tym samy kurs utrzymał wsparcie wynikające ze zniesienia Fibo 78,6% całości ostatniej fali wzrostowej z poziomu 89,00. Obecnie kurs powrócił w okolice oporu wynikającego z przełamanej linii dolnego ograniczenia trójkąta. Pozytywny klimat inwestycyjny może przyczynić się do dalszego osłabienia jena.

Anna Wrzesińska
IDM S.A.

d45gjs6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45gjs6