Trwa ładowanie...

ARiMR. Nadal można składać wnioski o rekompensatę w związku z suszą

Od 3 października do końca miesiąca można składać wnioski do ARiMR o pomoc z w związku ze stratami spowodowanymi przez klęski żywiołowe. Do tej pory agencja wypłaciła rolnikom 280 mln złotych.

ARiMR. Nadal można składać wnioski o rekompensatę w związku z susząŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d1e8vzl

ARiMR. Nadal można składać wnioski o rekompensatę w związku z suszą

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował w czwartek na spotkaniu w Działyniu (Kujawsko-pomorskie), że termin składania wniosków może być przedłużony o dwa tygodnie lub miesiąc. Z założenia miał być to okres rozpoczynający się 3 października i trwający do jego końca. Agencja odnotowała do tej pory blisko 129 tys. wniosków.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku termin dostarczenia "wniosków suszowych" przesuwany był trzy razy.

Oglądaj: Minister rolnictwa ruga ARiMR. "Koniec zabawy z przedłużaniem procedur i przerzucaniem wszystkiego na rolników"

Zgodnie ze statystykami resortu rolnictwa na 16 października, protokołów nie przekazały jeszcze 954 komisje liczące straty. Pracę z kolei zakończyło 831 komisji. Poszkodowanych jest 276 tys. gospodarstw, a straty odnotowano na powierzchni 4 mln 459 tys. ha, w tym na ponad 3 mln ha straty są większe niż 70 proc.

d1e8vzl

ARiMR. Nadal można składać wnioski o rekompensatę w związku z suszą

Na pomoc suszową rząd przeznaczył do tej pory 500 mln zł, choć jednocześnie minister Ardanowski podkreśla, że suma środków na ten cel może zostać zwiększona. W poprzednim roku na ten cel rząd przeznaczył łącznie 2,2 mld zł.

Agencja wypłaca pomoc na podstawie protokołów. Stawka rekompensaty jest zróżnicowana w zależności od wielkości strat. Najwięcej - 1000 zł na hektar może otrzymać rolnik, którego straty przekraczają 70 proc. danej uprawy i posiadał polisę ubezpieczeniową na co najmniej połowę upraw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl*

d1e8vzl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e8vzl