Trwa ładowanie...
d49jd75
23-07-2014 13:25

Arndt: warunki realizacji budżetu były trudne

Warunki realizacji budżetu w ubiegłym roku były trudne, ale klub Platformy, eksperci i instytucje finansowej oceniają jego realizacje pozytywnie - powiedział w środę w imieniu klubu PO poseł Paweł Arndt. Wnioskował o udzielenie rządowi absolutorium za 2013 r.

d49jd75
d49jd75

"Przy ocenianiu realizacji budżetu trzeba wziąć pod uwagę warunki zewnętrze, w jakich wykonywany był budżet, a te niewątpliwie były trudne" - mówił w środę podczas debaty sejmowej powiedział Arndt.

Gospodarka europejska znalazła się w recesji, a powiązania polskiej gospodarki z unijną są duże; skutkowało to wyhamowaniem eksportu, spadł import; polska zmuszona była kontynuować proces redukcji deficytu wobec nałożonej na nasz kraj przez KE procedury nadmiernego deficytu; kolejne problemy to stagnacja spożycia krajowego, spadek wpływów podatkowych, obniżenie się skali inwestycji infrastrukturalnych ze środków publicznych - wyliczał.

"Nałożenie się tych zjawisk spowodowało groźbę recesji, ale dzięki działaniom rządu tak się nie stało" - powiedział poseł.

Jak mówił, zarzuca się rządowi, że w ciągu roku dokonał nowelizacji budżetu. Tłumaczył, że założenia do niego przygotowywane są kilka miesięcy wcześniej i były wówczas zgodne z oczekiwaniami, jakie przedstawiały różne ośrodki badawcze. Być może w grudniu można było ocenić, że niektóre wskaźniki są zbyt optymistyczne, ale rząd nie powinien kreować nastrojów pesymistycznych, bo one źle wpływają na gospodarkę - powiedział.

d49jd75

Zdaniem Arndta nowelizacja budżetu we wrześniu była najlepszym momentem na to działanie, gdyż w połowie roku pojawiły się oznaki ożywienia gospodarczego.

W znowelizowanym budżecie założono, że wzrost PKB wyniesie 1,5 proc. i dość trafnie, bo w rezultacie wyniósł on 1,6 proc. - zauważył. "To nie jest dużo, ale w latach kryzysu gospodarczego 2008-2013 na świecie Polska była zdecydowanym liderem pod względem wzrostu PKB" - dodał.

Dochody budżetowe okazały się znacząco niższe od pierwotnie oczekiwanych, ale rządowi udało się ograniczyć wydatki - powiedział poseł. W rezultacie deficyt był wyższy o 6,6 mld zł w stosunku do pierwotnej ustawy, ale o 9,5 mld niższy niż przewidywała znowelizowana ustawa.

Arndt mówił, że dług publiczny wyniósł w 2013 r. 57 proc. PKB - to dużo, ale znacznie mniej niż to ma miejsce w innych europejskich krajach. Średnie unijne zadłużenia wynosi aż 87,1 proc. PKB. Np. dług publiczny Niemiec wynosi 78,4 proc. PKB.

Klub Platformy Obywatelskiej pozytywnie ocenia wykonanie budżetu i prosi o udzielenie absolutorium rządowi za 2013 rok - podsumował Arndt.

d49jd75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49jd75