Artykuł o reparacjach w TVP. Wszyscy zwrócili uwagę na to zdjęcie

W niedzielę na stronie internetowej TVP Info ukazał się artykuł o ekspertyzie Biura Analiz Sejmowych dotyczący reparacji wojennych od Niemiec. Jedno ze zdjęć w tym materiale przedstawia czterech oficerów SS jadących samochodem, spośród których kierowca rysami twarzy przypomina Donalda Tuska. Fotografia wywołała lawinę komentarzy w sieci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żołnierze niemieccy podczas II wojny światowej.
Żołnierze niemieccy podczas II wojny światowej. (bundesarchiv)
WP

Publikacja tego zdjęcia nie jest żadną nowością. Na prawicowych portalach internetowych wielokrotnie zamieszczano ją w kontekście związków rodziny Donalda Tuska z Wermachtem. Historia manipulowania zdjęciem, by wywołać falę hejtu na byłego premiera Polski ma swój początek w 2005 roku, kiedy ówczesny poseł PiS, a obecnie prezes TVP Jacek Kurski powiedział, że dziadek Tuska podczas II wojny światowej służył w niemieckim wojsku. Informacja potwierdziła się, a w sieci często publikowano fotografię czterech SSmanów, jako jej ostateczny dowód.

bundesarchiv/Lifta
Podziel się

Problem w tym, że zdjęcie nie przedstawia dziadka Donalda Tuska. Widać na nim SSmanów, a nie żołnierzy Wermachtu. W trakcie II wojny światowej dziadek Donalda Tuska został przymusowo wcielony do niemieckiego wojska. Nie służył zaś w specjalnych jednostkach SS, ani tym bardziej nie miał w nim stopnia kaprala (SS-Rotenführer), tak jak wskazuje odznaka na mundurze. Był za to szeregowym żołnierzem zajmującym się kopaniem okopów.

WP

Fotografia wciąż jednak krąży po polskim internecie insynuując powiązanie widocznego na niej SSmana z Donaldem Tuskiem. Środowiska prawicowe wielokrotnie zamieszczały ją w swoich artykułach, a nawet drukowały ją w formie ulotek, by zaatakować politycznego konkurenta. W TVP Info nie powiązano fotografii bezpośrednio z Donaldem Tuskiem, jednak w sieci pojawiło się wiele krytycznych komentarzy pod adresem Samuela Pereiry, który jest szefem tego portalu i autorem publikacji o reparacjach.

WP

Artykuł z omawianym tutaj zdjęciem dotyczył tego, czy Polska może od strony prawnej starać się o reparacje wojenne od Niemiec. W analizie sporządzonej przez Biuro Analiz Sejmowych pada teza, że "roszczenia odszkodowawcze są zasadne, a tezy o ich wygaśnięciu lub przedawnieniu są nieuzasadnione". BAS wskazuje również na to, że Polska w przybliżeniu uzyskała odszkodowanie o wartości zaledwie 1 proc. w kontekście całości poniesionych strat. Dodatkowo sejmowi prawnicy napisali, że decyzja podjęta przez władze PRL mogła być niezgodna z prawem, bo podczas jej sygnowania były wywierane silne naciski ze strony ZSRR na ówczesne władze w kraju.

Polub WP Finanse
WP
WP