Trwa ładowanie...
dus8gn5
asteroida

Asteroida, która przeleciała koło Ziemi jest warta 5 bilionów dolarów. To prawdziwa kopalnia rzadkich metali

Asteroida, która przeleci koło Ziemi jest warta 5 bilionów dolarów. To prawdziwa kopalnia rzadkich metali
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Asteroida, która przeleciała koło Ziemi jest warta 5 bilionów dolarów. To prawdziwa kopalnia rzadkich metali
(Fot: NASA Goddard Space Flight Center/Flickr (CC BY 2.0))
dus8gn5

Dysponując taką kwotą, można by spłacić dług publiczny Niemiec i Francji, a jeszcze zostałoby dość grosza na oddłużenie Polski. 90 milionów ton platyny, a także pokłady innych cennych metali o łącznej wartości rynkowej 5,4 bln dol. znajdują się na 2011 UW-158, liczącej 800 m średnicy, która w niedzielę minęła Ziemię w odległości ledwie 2,4 mln kilometrów.

Asteroida niemal otarła się o Ziemię, ponieważ siedem długości od naszej planety do Księżyca w kosmicznej skali to naprawdę niewiele. Tymczasem 5,4 bln dol. to ponad 2/3 majątku zgromadzonego przez wszystkich najbogatszych ludzi świata, ujętych na liście "Forbesa".

Szacunki astronomów dotyczące zawartości "platynowej asteroidy" przedstawił serwis Slooh, który za pośrednictwem internetu umożliwia podziwianie kosmosu widzianego przez teleskopy.

dus8gn5

- Czy któregoś dnia można będzie to wydobywać, może nawet w niedalekiej przyszłości? - zastanawia się Bob Berman, cytowany przez Slooh.

Choć górnictwo kosmiczne wydaje się obecnie pomysłem rodem z twórczości science-fiction, od pewnego czasu trwają prace nad technologiami, które miałyby pozwolić na pozyskiwanie drogocennych minerałów.

Specjalizuje się w tym między innymi firma Planetary Resources, która - jak podaje serwis mining-technology.com - z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z sukcesem wystrzeliła pojazd badawczy Arkyd 3 Reflight. Jego zadaniem będzie przetestowanie technologii eksploracji asteroid.

dus8gn5

Podziel się opinią

Share
dus8gn5
dus8gn5