Trwa ładowanie...

Atomowy wyścig po 10 miliardów euro

Francuzi, Amerykanie, Koreańczycy, Japończycy oraz Czesi walczą o udział w budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Ten, kto zaoferuje najlepsze warunki będzie partnerem Polskiej Grupy Energetycznej w inwestycji wartej co najmniej 10 miliardów euro - podaje "Rzeczpospolita".

Atomowy wyścig po 10 miliardów euroŹródło: Jupiterimages
d2ktx7h
d2ktx7h

Gazeta zaznacza, że to najbardziej lukratywny kontrakt w naszym kraju od lat. Bój już rozpoczęli Amerykanie. W ubiegłym roku w Polsce był szef General Electric Hitachi Jeff Immelt. Najpoważniejszym ich konkurentem może być Electricite de France. Z informacji gazety wynika, że Francuzi spotykają się już ze stroną rządową w tej sprawie, a temat elektrowni nieraz pojawił się w rozmowach Donalda Tuska i prezydenta Francji Nicolas Sarkozy'ego.

Na liście kandydatów są jeszcze Westinghouse Electric, należąca do japońskiej Toshiba Corp., czeski CEZ czy Korea Electric Power.

Zarząd PGE, która chce w całej inwestycji mieć minimum 51 procent udziałów, wybierze partnera do końca roku. Ekspert branży energetycznej powiedział jednak "Rzeczpospolitej", że ostateczną decyzję w sprawie inwestora i tak podejmie polski premier.

d2ktx7h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ktx7h

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj