Trwa ładowanie...
bogactwo
24-05-2012 10:08

Australijka najbogatszą kobietą świata

Australijska multimiliarderka Gina Rinearht, dziedziczka kopalni Hancocka, jest obecnie najbogatszą kobieta na świecie

Australijka najbogatszą kobietą świata
d1o11t3
d1o11t3

Według listy 200 najbogatszych kobiet świata, zestawionej przez BRW, 58-letnia Rinehart dysponuje osobistą fortuną ocenianą na 29,17 mld dolarów australijskich (22,48 mld euro).

Rinehart wyprzedziła według BRW Amerykankę Christy Walton, wdowę po jednym z synów Sama Waltona, założyciela supermarketów Wal-Mart. W marcu magazyn "Forbes" wycenił stan posiadania Christy Walton na 25,3 mld USD (20,02 mld euro), a Rinehart na 18 mld USD.

W przeciwieństwie do wielu bogatych dziedziczek Rinehart odziedziczoną fortunę pomnożyła. Na liście bogaczy pojawiła się z majątkiem w wys. 75 mln dolarów australijskich po śmierci swego ojca Langa Hancocka w 1992 roku.

d1o11t3

Według Andrew Heathcote'a z BRW dziedziczka kopalni niemal potroiła swoją fortunę dzięki gwałtownemu wzrostowi cen surowców i dwóm kontraktom na węgiel i rudę żelaza. A jeśli boom na surowce się utrzyma, "fortuna w wys. 100 mld dolarów jest wyobrażalna" - dodał.

Gina Rinehart w Australii jest postacią kontrowersyjną. Prowadzi energicznie bardzo krytykowaną przez laburzystowski rząd Julii Gillard kampanię przeciwko nowym podatkom od działalności górniczej.

Na początku tego roku australijska prasa rozpisywała się o konflikcie w rodzinie Rinehart, kiedy troje jej dzieci oskarżyło ją o skąpstwo i skierowało pozew do sądu w sprawie kontroli nad rodzinnym trustem, którego zasoby szacowane są na ponad 3 mld dolarów australijskich.

d1o11t3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o11t3