Trwa ładowanie...

Autobusy bez biletów. Wystarczy być kierowcą

Autobusy i tramwaje oraz rowery miejskie za darmo? Nie to nie bajka. Już jutro, czyli 22 września, cała Europa - w tym Polska - obchodzi Dzień bez Samochodu

Autobusy bez biletów. Wystarczy być kierowcąŹródło: AFP, fot: Janek Skarżyński
d1eitxd
d1eitxd

.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu tradycyjnie kończy się Dniem bez Samochodu. W tym roku będzie to poniedziałek 22 września. Miasta wykorzystują ten czas do promowania komunikacji miejskiej i zachęcają kierowców do zmiany środka transportu i przerzucenia się na autobusy i tramwaje.

W wielu metropoliach bez biletu pojadą wszyscy, niezależnie od tego czy są kierowcami, czy też nie. Tak będzie m.in. w: Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie i Białymstoku - tu żaden pasażer nie będzie musiał korzystać z kasownika. Do pracy, na zakupy czy do urzędu dotrzemy za darmo. W stolicy za free zostawimy także pojazd na jednym z parkingów P+R.

Inne aglomeracje nie zdecydowało się na to, by wprowadzić darmowy przejazd dla wszystkich i postawiło na preferowanie kierowców i właścicieli samochodów. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny. W niektórych miastach przedsiębiorstwa komunikacyjne zaznaczają, że nie ma znaczenia miejsce zarejestrowania pojazdu. Na dowód rejestracyjny pojedziemy komunikacją miejską m.in. w: Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Kielcach, Lublinie, Toruniu czy w Bydgoszczy.

d1eitxd

Ciekawą zachętę dla kierowców przygotował Poznań. Dowód rejestracyjny pozwoli nie tylko podróżować autobusami i tramwajami bez biletu. Każdy chętny będzie mógł za darmo skorzystać również z rowerów miejskich. Warto jednak wiedzieć, że aby przesiąść się na dwa kółka musimy założyć lub już posiadać konto w systemie i minimum 10 złotych na nim.

W wielu miastach, przykładowo w Krakowie, darmowy przejazd jest nie tylko dla kierowcy, ale i osób towarzyszących, w liczbie nie większej niż ilość miejsc w samochodzie wpisana do dowodu rejestracyjnego. Oczywiście, dotyczy to aut osobowych.

Niewiele dużych miast w Polsce nie uczestniczy w Dniu bez Samochodu. Żadnych ułatwień dla przesiadających się do komunikacji miejskiej nie ma we Włocławku i Katowicach.

Wybierając się 22 września na miasto warto na stronie internetowej lokalnego przewoźnika sprawdzić przygotowaną na ten dzień ofertę. A nuż załapiemy się na dodatkowe bonusy. Miłej podróż!

Andrzej Mandel

d1eitxd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eitxd