Bałtycki Park Przemysłowy na terenie b. stoczni w Gdyni

W grudniu 2012 r. planowane jest zakończenie remontu głównego budynku biurowego byłej Stoczni Gdynia. Będzie to pierwszy etap tworzenia na terenie zlikwidowanego przedsiębiorstwa Bałtyckiego Parku Przemysłowego.

01.01.2012 | aktual.: 01.01.2012 12:35

Budowa nowoczesnego centrum przemysłowo-biznesowego ma się zakończyć w 2014 r.

Inwestorem Bałtyckiego Parku Przemysłowego (BPP) jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE), która jest właścicielem części terenów po byłej stoczni. W przetargu Strefa kupiła rejon obsługi magazynowej, budynek administracyjny z zapleczem magazynowym, drogę asfaltową dla ciężkiego transportu oraz tory kolejowe wraz z bocznicą.

Prezes PSSE, Teresa Kamińska poinformowała PAP, że w głównym budynku b. stoczni (o powierzchni ponad 10 tys. m. kw.) powstaną nowoczesne pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne oraz zaplecze badawczo-rozwojowe.

- Od tego obiektu Strefa rozpoczyna zagospodarowywanie tego terenu, na którym docelowo planujemy stworzyć zaplecze okołobiznesowe m. in. dla inwestorów, którzy już działają na terenie b. stoczni - wyjaśniła Kamińska.

Dodała, że Park będzie działał na podobnych zasadach jak Park Naukowo-Technologiczny w Gdańsku czyli będzie oferował do wynajęcia powierzchnie firmom działającym w sferze innowacyjnej gospodarki oraz ośrodkom badawczo-rozwojowym.

Pełnomocnik PSSE ds. Bałtyckiego Parku Przemysłowego, Jarosław Pawłowski poinformował PAP, że jeszcze w styczniu zostanie podpisana umowa z wykonawcą modernizacji biurowca. O przebudowę obiektu w konkursie ofert ubiegają się trzy firmy: developerska Grupa Allcon, Korporacja Budowlana Doraco i Karmar SA. Wyjaśnił, że każdy z oferentów przedstawił po dwie koncepcje zagospodarowania biurowca.

Jak powiedział, "powstanie budynek biurowy o standardzie B Plus". Dodał, że już jest zainteresowanie wynajęciem powierzchni w przyszłym biurowcu, głównie przez firmy, które kupiły majątek po byłej stoczni w Gdyni.

Oprócz PSSE, majątek b. stoczni kupiły też: prywatna stocznia Crist, Energomontaż Północ Warszawa, Stocznia Nauta Gdynia i spółka Rubo.

Kamińska zapowiedziała, że w kolejnym etapie PSSE zamierza modernizować infrastrukturę energetyczną, wodociągową i kanalizacyjną znajdującą się na terenach postoczniowych oraz zbudować wielopoziomowy parking. Strefa planuje też modernizację drugiego budynku tzw. Pentagonu i rewitalizację ciepłowni.

- Strefa ustaliła z inwestorami, którzy już działają na tym terenie, aby wspólnie, w jednolity sposób zagospodarować ten obszar, aby był on nie tylko funkcjonalny i wyposażony w nowoczesną infrastrukturę, ale stał się także pięknym terenem, którym Gdynia i region mógłby się chwalić - zaznaczyła prezes PSSE.

Działa m.in. specjalny zespół roboczy ds. budowy infrastruktury, w którym oprócz przedstawicieli PSSE uczestniczą także przedstawiciele spółek działających na terenie b. stoczni.

Na utworzenie BPP potrzeba ok. 200 mln zł (na budowę infrastruktury, zagospodarowanie i modernizację budynków); Strefa ma pieniądze na modernizację biurowca i budowę parkingu. O pieniądze na tworzenie BPP Strefa będzie ubiegać się też m.in. z funduszy unijnych; niewykluczone, że realizacja niektórych przedsięwzięć będzie przebiegać w formule PPP.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Części majątku stoczni zostały sprzedane w otwartych, nieograniczonych przetargach, a o wyłonieniu zwycięzcy decydowała najwyższa cena.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)