Trwa ładowanie...
d2zc5a6
d2zc5a6

Baniak: na koniec III kwartału u.br. przychody ARP wyniosły 82 mln zł

Na koniec III kwartału 2014 r. przychody Agencji Rozwoju Przemysłu wyniosły 82 mln zł - poinformował w środę wiceminister skarbu Rafał Baniak. Dodał, że zysk netto agencji wyniósł ponad 57 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2zc5a6

Wiceminister podkreślił podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji skarbu, że dla rządu spółka ma szczególne znaczenie. Przypomniał, że kapitał agencji wynosi ponad 5 mld zł.

Baniak dodał, że ważnym elementem działania spółki jest pomoc finansowa dla ratowania czy restrukturyzacji przedsiębiorstw. W latach 2008-2014 ARP udzieliła pomocy na kwotę 1,1 mld zł. W tym samym okresie agencja ze środków własnych udzieliła pożyczek na kwotę 1 mld 160 mln zł i poręczeń w wysokości 270 mln zł.

Wiceminister zwrócił uwagę, że ważnym elementem działania ARP jest zarządzanie specjalnymi strefami ekonomicznymi. Przypomniał, że w zarządzanych przez spółkę SSE - Euro-Park Wisłosan i Euro-Park Mielec - do końca u.br. udzielono blisko 600 zezwoleń dla przedsiębiorców na prowadzenie działalności gospodarczej. Nakłady inwestycyjne, jakie udało się tam wygenerować, to ponad 14 mld zł.

d2zc5a6

Baniak podkreślił, że pod koniec ub. roku Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan zajęła pierwsze miejsce w rankingu, który był przeprowadzany wśród inwestorów. Szóstą pozycję zajął Mielec. Badanie przeprowadzono wśród 234 inwestorów, którzy oceniali 14 specjalnych stref ekonomicznych w takich kategoriach jak: infrastruktura, otoczenie biznesu, jakość współpracy z władzami strefy oraz zasoby ludzkie.

Prezes ARP Aleksandra Magaczewska mówiła, że zgodnie z nową strategią spółki do 2020 r. zainwestuje ona ponad 3 mld zł.

Do 2020 r. ARP na wsparcie rozwoju innowacji planuje zainwestować ok. 1,3 mld zł. Na bazie swoich spółek, organizacji, instytucji powiązanych i współzależnych oraz instytucji partnerskich spółka stworzy mechanizm, który ma wspierać mały i duży przemysł, zapewniając środki finansowe na rozwój oraz branżowe wsparcie w zakresie powstania, adaptacji i rozwoju innowacyjnych produktów.

Nowo powstała spółka ARP Venture ma zainwestować w ok. 40 projektów innowacyjnych 371 mln zł. Projekty będą finansowane m.in. z kapitału pochodzącego od właściciela innowacji i ze środków własnych agencji. Firmy tworzące innowacje z sektora małych i średnich przedsiębiorstw będą mogły liczyć na wsparcie kapitałowe rzędu 5-15 mln zł przy założeniu objęcia do 30 proc. udziałów w okresie inwestycji do pięciu lat.

d2zc5a6

Jedną z usług ARP będzie też platforma transferu technologii. Jej zadaniem ma być kojarzenie dawców i biorców innowacji.

W przypadku restrukturyzacji, oferta ARP będzie skierowana głównie do dużych przedsiębiorstw, wymagających znacznego finansowania. Spółka ma udzielać finansowania w wysokości do 100 mln zł na okres do siedmiu lat. Do 2020 r. na finansowanie procesów restrukturyzacyjnych i rozwojowych dla przedsiębiorstw ARP planuje wydać 1,8 mld zł.

ARP będzie też inwestować poprzez budowę wartości portfela spółek i nieruchomości, zarządzanych przez spółkę oraz wspieranie rozwoju inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych. W celu maksymalizacji wartości aktywów ARP utworzone zostaną Fundusze Inwestycyjne Zamknięte Aktywów Niepublicznych (FIZAN) dla spółek portfelowych i nieruchomości.

Nakłady na rozwój SSE zarządzanych przez ARP oraz wydatki na FIZAN wyniosą ponad 160 mln zł.

d2zc5a6

Podziel się opinią

Share
d2zc5a6
d2zc5a6