Trwa ładowanie...
d3e6wdz

Bank Handlowy: Powtórzenie wyniku z 2014 w tym roku będzie mało prawdopodobne

Warszawa, 07.05.2015 (ISBnews) - Utrzymanie wyniku netto Banku Handlowego z ubiegłego roku w 2015 roku będzie bardzo trudne, a nawet mało prawdopodobne, poinformował prezes Sławomir Sikora.

Share
d3e6wdz

"Potwierdzam, że powtórzenie wyniku z 2014 będzie bardzo trudne, raczej uznałbym to za mało prawdopodobne" - powiedział Sikora podczas konferencji prasowej.

"To, co dla mnie jest ważne w tym roku, to wzrost skali biznesu, ponieważ mamy strategię, która się w tych warunkach broni. Mamy kapitał, mamy płynności i kontakty z firmami, z których coraz większa liczba idzie za granicę" - dodał.

Prezes poinformował, że podstawowym celem banku na ten rok jest wzrost wolumenów.

d3e6wdz

"Ja się dziś nie martwię o finansowanie. Rok 2015 traktuję jako przełomowy, w którym nasz model biznesowy okaże się bardzo dobry" - dodał.

Sikora ocenił, że wyniki banku za I kwartał są bardzo dobre, biorąc pod uwagę, w jak trudnym otoczeniu banki działają.

"Wolumeny biznesu rosną, robimy więcej transakcji, dajemy więcej kredytu, ale ceny bardzo spadły, więc przełożenie na rachunek wyników nie jest tak widoczne. Widzimy wolumen biznesu jako wolumen rosnący, a to, że jest konkurencja, to dobrze dla klientów" - powiedział Sikora.

Podkreślił, że jako sukces traktuje spadek kosztów (o 4% w skali kwartału i o 0,5% r/r).

d3e6wdz

Prezes poinformował, że w jego ocenie, prognoza spadku zysku netto sektora o 10,3% r/r w 2015 roku jest obciążona ryzykiem w dół m.in. ze względu na spadek stóp procentowych.

"Druga rzecz to znak zapytania dotyczący rozwiązań kredytów w CHF. Ten problem będzie wisiał nad polskim sektorem, dopóki nie wejdziemy do strefy euro. Uważam, że rozwiązanie nie będzie odzwierciedlać preferencji bankowych, a będzie godzić interesy sektora bankowego i potrzeb klientów" - dodał.

Prezes powiedział, że bank podniósł prognozę wzrostu PKB Polski do 3,9% w tym roku.

"Nastroje są bardzo dobre, czujemy, że biznesy naszych klientów rosną, płace rosną, bezrobocie spada, Widzimy wzrost konsumpcji. Jesteśmy optymistyczni i dlatego podnieśliśmy wzrost PKB na poziomie 3,9%" - powiedział Sikora.

d3e6wdz

W 2014 roku zysk netto Banku Handlowego wyniósł 947,31 mln zł skonsolidowanego zysku netto w 2014 r. wobec 972,71 mln zł zysku rok wcześniej.

Citi Handlowy powstał z połączenia Banku Handlowego w Warszawie - najstarszego komercyjnego banku w Polsce i Citibank (Poland) S.A. W ofercie grupy kapitałowej oprócz klasycznych usług bankowych znajdują się usługi i produkty rynku kapitałowego oferowane przez dom maklerski oraz produkty leasingowe. Bank jest notowany na rynku głównym GPW od 1997 r.

(ISBnews)

d3e6wdz

Podziel się opinią

Share
d3e6wdz
d3e6wdz