Trwa ładowanie...
d3y8ymx
stopy

Bank Japonii może w czwartek dokonać cięć stóp procentowych

Bank centralny Japonii (BoJ) może w
czwartek dokonać obniżki stóp procentowych, po tym jak
opublikowany we wtorek w gazecie Nikkei raport zwiększył
oczekiwania inwestorów w tym zakresie.

Share
d3y8ymx

Bank centralny Japonii (BoJ) może w czwartek dokonać obniżki stóp procentowych, po tym jak opublikowany we wtorek w gazecie Nikkei raport zwiększył oczekiwania inwestorów w tym zakresie - podają analitycy.

"Jeśli Bank Japonii nie dokona tej obniżki, zawirowania na globalnym rynku finansowym tylko się powiększą, gdyż inwestorzy już uznali tę obniżkę za w zasadzie dokonaną. Bank ma bardzo mało możliwości działania w tym zakresie" - powiedział Hiroaki Muto, starszy ekonomista w Sumitomo Mitsui Asset Management Co. w Tokio.

Dokonanie w czwartek obniżki stopy benczmarkowej z obecnego poziomu 0,5 proc. może sprawić, iż japońska waluta stanie się bardziej atrakcyjna dla inwestorów.

d3y8ymx

Sam Bank Japonii unika komentarza na ten temat.

Jeszcze w poniedziałek tylko 8 proc. inwestorów spodziewało się obniżki stóp w najbliższym czasie. W środę, dzień po opublikowaniu raportu, odsetek wzrósł do 71 proc. - wynika z badań JPMorgan Chase & Co.

"Bank musi teraz dokonać tego ruchu by uniknąć rozczarowania ze strony rynku" - powiedział Julian Jessop, główny ekonomista d/s międzynarodowych w Capital Economics Ltd. w Londynie.

Główna stopa procentowa wynosi 0,5 proc.

BoJ podwyższył ją ostatnio w lutym 2007 roku.

Stopy procentowe w Japonii są najniższe spośród dużych gospodarek. W USA główna stopa Fed wynosi 1,50 proc., a w strefie euro 3,75 proc. (PAP)

mjn/ jtt/

d3y8ymx

Podziel się opinią

Share
d3y8ymx
d3y8ymx