Bank Millennium: Jakość portfela kredytów hipotecznych nie pogorszy się znacząco

Warszawa, 02.02.2015 (ISBnews) - Bank Millennium nie przewiduje istotnej zmiany jakości portfela kredytów hipotecznych w walutach obcych i liczy, że klienci będą w stanie spłacać raty tak, jak dotychczas, poinformowali przedstawiciele banku.

02.02.2015 13:37

"Musimy zobaczyć, czy ludzie zmienią swoje zachowania. Jeśli klienci będą zachowywać się tak, jak dotychczas, to nie spodziewam się pogorszenia jakości portfela. Rata dla średniego klienta będzie w kwietniu na podobnym poziomie, jak w grudniu. To nie powinno być powodem niedotrzymania umowy przez klientów" - powiedział członek zarządu Fernando Bicho podczas konferencji prasowej.

"Z tego powodu trudno powiedzieć, czy koszt ryzyka się podniesie, a jeśli tak, to o ile" - dodał.

Bank podał, że płacąc raty kredytu w II kw. 2015 r., klienci skorzystają ze stosunkowo niskiego poziomu stawki referencyjnej, co zneutralizuje znaczną część efektu walutowego. Spodziewany wzrost raty wyniesie ok. 3% w porównaniu z grudniem 2014 r. (przy użyciu CHF LIBOR 3M na poziomie -0,85% i kursu CHF/PLN na poziomie 4,11).

Obecny poziom rat w CHF jest nadal niższy niż historycznie najwyższe poziomy rat kredytobiorców w PLN.

"Nawet przy szczycie i biorąc pod uwagę niższe stopy ze strony franka, średni wzrost raty wyniósłby 12%. Znacząca część aprecjacji franka zostanie skompensowana spadkiem stóp procentowych. Wpływ więc nie jest znacząco istotny" - podkreślił Bicho.

Koszt ryzyka portfela kredytów hipotecznych wyniósł 16 pb na koniec 2014 r. wobec 12 pb rok wcześniej. Dla pozostałej części portfela detalicznego koszt ryzyka wynosił odpowiednio 177 pb i 222 pb.

Wskaźnik kredytów hipotecznych z utratą wartości wyniósł 1,56% na koniec 2014 r. wobec 1,46% kwartał wcześniej i 1,34% na koniec 2013 r.

Bicho poinformował, że od 1 stycznia wobec klientów banku, którzy mają kredyty w CHF bank stosował ujemną stawkę LIBOR CHF. Ponadto bank wprowadził różne opcje dla tych kredytobiorców: akceptację zmiany zabezpieczenia w odniesieniu do tego samego kredytu, brak wymogu dostarczenia nowego zabezpieczenia lub ubezpieczenia, 1-miesięczne wakacje dla raty kredytowej rocznie, możliwość spłacania raty bezpośrednio w CHF.

"Podchodzimy elastycznie do kwestii restrukturyzacji kredytów hipotecznych i w efekcie tylko 1% kredytów z utratą wartości podlegał egzekucji, a ponad 65% uzdrowiło się samych. Stosujemy też prolongatę zapadalności albo czasowe zawieszenie spłaty"- podkreślił Bicho.

Bank Millennium zaproponował także klientom czasowo niższy spread walutowy dla operacji związanych z kredytami hipotecznymi np. spłaty rat, wcześniejsze spłaty. Bank będzie także akceptował wnioski o konwersje kredytów z CHF na PLN nominowanych po kursie równym średniemu kursowi wymiany NBP z dnia konwersji.

Jak poinformował wiceprezes Artur Klimczak, jest jeszcze za wcześnie, aby oszacować skutki umocnienia CHF na koszt finansowania banku.

"Oczywistą rzeczą jest, że koszt finansowania podniesie się w wyniku aprecjacji franka. W 2013 i 2012 mieliśmy wzrost osadów na rachunkach bieżących, co powoduje, że mogliśmy obniżać koszty depozytów w przewidywalny sposób. Mamy też dynamiczny wzrost portfela kredytów gotówkach od 2 lat, co daje nam stabilny wzrost rentowności" - podkreślił.

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) - jako pierwszej instytucji finansowej - zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) - największy komercyjny bank w Portugalii.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także