Trwa ładowanie...

Bank Pekao ostrzega przed oszustwem. Nawet nie otwieraj tego maila

Dostałeś niedawno wiadomość o zablokowaniu dostępu do konta w Pekao? To próba wyłudzenia. Oszuści podszywają się pod bank, żeby wyłudzić dane logowania i przejąć kontrolę nad kontem naiwnego klienta. Pekao ostrzega.

Bank Pekao ostrzega przed oszustwem. Nawet nie otwieraj tego mailaŹródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
d405qtn
d405qtn

"Celem tego ataku jest przechwycenie przez przestępców danych wymaganych do logowania oraz nakłonienie do zainstalowania złośliwego oprogramowania na telefonie komórkowym" - czytamy w komunikacie banku.

Pekao wyjaśnia, że złośliwe oprogramowanie może pozwolić cyberprzestępcom na uzyskanie pełnej kontroli nad urządzeniem, w tym np. przekierowanie rozmów bądź wiadomości SMS.

Jak działają oszuści? Wysyłają e-mail, w którym informują o blokadzie konta bankowego. I proszą o zalogowanie się do bankowości internetowej przy pomocy dołączonego do wiadomości linka.

Obejrzyj: Co się dzieje w czasie awarii w bankach. Prezes ING opowiada

Po kliknięciu w odnośnik klient zostanie przekierowany na stronę, która do złudzenia przypomina serwis Pekao24. Każda próba zalogowania się w nim będzie prawdopodobnie oznaczała utratę danych logowania, a w konsekwencji - pieniędzy.

Pekao przypomina, że nie wysyła takich wiadomości ani nie prosi o podanie pełnego hasła. Radzi również, by takiego maila po prostu usunąć. Nie odpowiadać na niego ani nie wysyłać potwierdzenia odebrania.

Jeśli jednak ktoś już dał się złapać, powinien jak najszybciej zmienić swoje hasło lub zablokować dostęp do bankowości elektronicznej.

Oszuści na celownik wzięli więcej banków. W tym tygodniu ostrzegaliśmy już, że podobne maile trafiają również do klientów ING Banku Śląskiego.

d405qtn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d405qtn