ycipk-13qsif

Bank Pekao ostrzega przed oszustwem. Nawet nie otwieraj tego maila

Dostałeś niedawno wiadomość o zablokowaniu dostępu do konta w Pekao? To próba wyłudzenia. Oszuści podszywają się pod bank, żeby wyłudzić dane logowania i przejąć kontrolę nad kontem naiwnego klienta. Pekao ostrzega.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oszuści czyhają na nieuwagę klientów banku Pekao
Oszuści czyhają na nieuwagę klientów banku Pekao (East News, Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
ycipk-13qsif

"Celem tego ataku jest przechwycenie przez przestępców danych wymaganych do logowania oraz nakłonienie do zainstalowania złośliwego oprogramowania na telefonie komórkowym" - czytamy w komunikacie banku.

Pekao wyjaśnia, że złośliwe oprogramowanie może pozwolić cyberprzestępcom na uzyskanie pełnej kontroli nad urządzeniem, w tym np. przekierowanie rozmów bądź wiadomości SMS.

Jak działają oszuści? Wysyłają e-mail, w którym informują o blokadzie konta bankowego. I proszą o zalogowanie się do bankowości internetowej przy pomocy dołączonego do wiadomości linka.

ycipk-13qsif

Obejrzyj: Co się dzieje w czasie awarii w bankach. Prezes ING opowiada

Po kliknięciu w odnośnik klient zostanie przekierowany na stronę, która do złudzenia przypomina serwis Pekao24. Każda próba zalogowania się w nim będzie prawdopodobnie oznaczała utratę danych logowania, a w konsekwencji - pieniędzy.

ycipk-13qsif

Pekao przypomina, że nie wysyła takich wiadomości ani nie prosi o podanie pełnego hasła. Radzi również, by takiego maila po prostu usunąć. Nie odpowiadać na niego ani nie wysyłać potwierdzenia odebrania.

Jeśli jednak ktoś już dał się złapać, powinien jak najszybciej zmienić swoje hasło lub zablokować dostęp do bankowości elektronicznej.

Oszuści na celownik wzięli więcej banków. W tym tygodniu ostrzegaliśmy już, że podobne maile trafiają również do klientów ING Banku Śląskiego.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-13qsif

ycipk-13qsif
ycipk-13qsif