Trwa ładowanie...
d2znfar
11-01-2017 08:19

Bank Światowy obniżył prognozę globalnego wzrostu PKB do 2,7% w 2017 r.

Warszawa, 11.01.2017 (ISBnews) - Bank Światowy obniżył prognozę globalnego wzrostu gospodarczego o 0,1 pkt proc. do 2,7% w 2017 r. wobec szacowanych 2,3% wzrostu w 2016 r. Prognozy na lata 2018-2019 wynoszą po 2,9%, wynika z raportu "Global Economic Prospects".

Share
d2znfar

"Wzrost gospodarek rozwiniętych może wynieść w roku bieżącym 1,8%. Luźniejsza polityka fiskalna w największych gospodarkach - głównie w Stanach Zjednoczonych - może skutkować tam i na świecie szybszym wzrostem, jednak z drugiej strony szkodzić wzrostowi może rosnący protekcjonizm w handlu. Wzrost w krajach rozwijających się może z kolei przyspieszyć do 4,2% z 3,4% w roku ubiegłym dzięki umiarkowanym wzrostom cen surowców" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Niemniej jednak obecne prognozy są obarczone ryzykiem z powodu niepewności, jeśli chodzi o decyzje polityczne w największych krajach, podkreśla instytucja. Zbyt długo utrzymująca się niepewność może przedłużyć okres słabszych inwestycji w krajach o niskim, średnim i wysokim dochodzie.

"Po latach rozczarowującego wzrostu, cieszymy się, że na horyzoncie widać poprawę koniunktury. Trzeba wykorzystać ten czas na inwestowanie w infrastrukturę i w ludzi, bez czego niemożliwy jest zrównoważony wzrost gospodarczy konieczny do walki z ubóstwem" - powiedział prezes Banku Światowego Jim Yong Kim, cytowany w komunikacie.

Raport szczególną uwagę poświęca ostatniemu spowolnieniu inwestycji w krajach rozwijających się, które odpowiadają za jedną trzecią światowego PKB i około trzy czwarte światowej populacji oraz światowego ubóstwa. Wzrost inwestycji spowolnił tam do 3,4% w 2015 r. z 10% w roku 2010. W 2016 r. prawdopodobnie spowolnił o kolejne 0,5 punktu procentowego.
"Spowalniające inwestycje to po części korekta z wysokich poziomów notowanych przed kryzysem. Jednak zjawisko to pokazuje także pewne przeszkody, z którymi kraje rozwijające się muszą się borykać, takie jak niskie ceny ropy (dla eksporterów), spowalniające bezpośrednie inwestycje zagraniczne (dla importerów surowców), a także wysokie zadłużenie prywatne oraz ryzyko polityczne" - wskazano w materiale.

d2znfar

Kraje rozwijające się eksportujące surowce wzrosną w tym roku o 2,1% po bardzo słabym wyniku na poziomie 0,3% w roku ubiegłym, ponieważ odbiły się ceny surowców, a gospodarki Rosji i Brazylii powróciły do wzrostu, podał Bank Światowy.

Kraje rozwijające się importujące surowce z kolei powinny rozwijać się w 2017 r. w tempie 5,6% wobec 5,7% w 2016 r. Chiny będą kontynuować ścieżkę skoordynowanego spowolnienia do poziomu 6,5%. Jednakże perspektywy wzrostu krajów rozwijających się są słabsze ze względu na spowolnienie w światowym handlu, niższe inwestycje i słaby wzrost produktywności, podano także.

Jeśli chodzi o gospodarki rozwinięte, wzrost w Stanach Zjednoczonych ma przyspieszyć do 2,2% ze względu na przyspieszenie w sektorze przemysłu i wzrost inwestycji po słabym roku 2016. Najnowszy raport analizuje jak proponowane rozluźnienie fiskalne i inne polityki planowane w Stanach Zjednoczonych mogą wpłynąć na globalną gospodarkę, podsumowano.
(ISBnews)

d2znfar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2znfar
d2znfar