Bank Szwajcarii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych. Oto reakcja franka
W teorii utrzymanie stóp procentowych i zapowiedzi o wstrzymaniu się z dalszym obniżaniem kosztu kapitału powinny nieco umocnić szwajcarską walutę.
Szwajcarski bank centralny utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Po ogłoszeniu tej decyzji cena franka lekko wzrosła, jednakże chwilę po tym rynek ponownie zaczął przeceniać tą walutę.
Stopa procentowa w Szwajcarii pozostała na poziomie -0,75 procent. Bank podtrzymał również cel dotyczący stopy Libor w przedziale od -1,25 do -0,25 procent. Koszt kapitału pozostaje na rekordowo niskim poziomie od stycznia 2015 roku. Wraz z decyzją dotyczącą stóp procentowych instytucja ogłosiła, że pozostanie aktywna na rynku walutowym. Jej zdaniem frank nadal jest przewartościowany.
W teorii utrzymanie stóp procentowych i zapowiedzi o wstrzymaniu się z dalszym obniżaniem kosztu kapitału powinny nieco umocnić szwajcarską walutę. Tuż po decyzji obserwowaliśmy lekki wzrost jego wartości, jednakże ze względu na silnego złotego, notowania franka powróciły do spadki i w czwartek w południe tracą już 0,3 procent względem polskiej waluty.
W południe za franka trzeba było zapłacić 3,94 zł, czyli o 2 grosze mniej niż w czwartek rano. Jeżeli spojrzymy na wykres od wtorku, to wzrost wartości złotego względem szwajcarskiej waluty jest jeszcze większy i wynosi 4 grosze.
Notowania franka szwajcarskiego w czwartek src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1473894000&de=1473953400&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=CHFPLN&colors%5B0%5D=%230082ff&fg=1&fr=1&w=605&h=284&cm=0&lp=1&rl=1"/>
Rekordowo niskie stopy procentowe w Szwajcarii jak na razie nie szkodzą tamtejszej gospodarce. Według ostatnich danych, w sierpniu ceny konsumpcyjne spadły tam o 0,1 procent rok do roku przy wzroście PKB za drugi kwartał o 2 procent rok do roku. Według prognoz Banku Szwajcarii, tamtejsza gospodarka urośnie o 1,5 procent w 2016 roku.