Banki Centralne dostarczają emocji

Wczoraj sesji za oceanem nie było, więc inwestorzy w Azji nie bardzo wiedzieli, jaki obrać kierunek i poza sporymi spadkami w Chinach nie było większego ruchu na innych parkietach. W Europie również od samego początku nie widzieliśmy większych zmian. Na naszym parkiecie od samego początku zapanował optymizm.

05.07.2012 18:14

Po otwarciu rynku po zielonej stronie i pierwszych niezbyt pewnych ruchach rynek ruszył dynamicznie na północ, osiągając poziom 2300 punktów na indeksie WIG20. Co prawda nie udało się na dłużej obronić tego poziomu, ale indeks nieco poniżej tej bariery utrzymywał się przez dłuższy czas. Po ogłoszeniu decyzji Banku Centralnego Chin o obniżce stóp procentowych udało się nam powyżej tego poziomu powrócić. Jednak reakcja na decyzję Europejskiego Banku Centralnego była zaskakująca. Nie sama decyzja o obniżce stóp o 0,25% zaskoczyła, bo takiego ruchu rynki się spodziewały, ale reakcja była dość nieoczekiwana. Szczególnie duża reakcja wystąpiła na rynku walutowym, gdzie dynamicznie zaczął się umacniać amerykański dolar. Stan ten pogłębił się po danych z amerykańskiego rynku pracy, gdzie zarówno raport ADP, jak i cotygodniowe dane o wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych okazały się lepsze od oczekiwań. To nie pomogło giełdom, które zdecydowanie zaczęły się osłabiać.
Cóż zasada „im gorzej, tym lepiej” (słabsze dane zwiększają prawdopodobieństwo QE3) tym razem zadziałała na niekorzyść byków. Razem z rynkami europejskimi, które notowały coraz większe spadki również nasz rynek coraz mocniej się osuwał. Wróciliśmy do poziomów ostatnich maksimów na indeksie WIG20, pozostając jednak na plusie. Byki czyniły starania by na zakończenie osiągnąć nowe najwyższe poziomy w trwającym trendzie wzrostowym. I choć dzięki poprawie notowań za oceanem, ta sztuka się udała to jednak nie musi oznaczać kontynuacji wzrostów.

Obroty osiągnęły dziś poziom nieco powyżej 0,85 miliarda złotych, wzrost zanotowało 185 spółek, spadły 153. WIG20 zakończył się ostatecznie wzrostem (+1,11%), mWIG40 wzrósł o +0,59%, a sWIG80 o +0,32%. Najgorzej na dzisiejszej sesji poradziły sobie spółki telekomunikacyjne i informatyczne, zdecydowanie lepiej prezentowały się spółki paliwowe i spożywcze.
Największy pozytywny wpływ na indeks naszych największych spółek miały dziś: KGHM (+1,59%), PKOBP (+1,35%), PGE (+2,05%), PEKAO (+1,35%) i PGNiG (+1,46%). Ponaddwuprocentowe wzrosty zanotowały: TVN, Lotos i GTC. Poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia wśród spółek z indeksu WIG20 zakończyły się jedynie notowania Tauronu. Wśród mniejszych spółek dobrze prezentowały się: Cognor, Bioton, Euroimplant, Rank Progress, Hygienika i Cormay. Nie zaliczą dnia do udanych akcjonariusze spółek: Intersport Polska, PBG, Hydrobudowa, Reinhold, Polna i MIT.

Po kilku dniach odpoczynku nasz rynek ruszył znów do góry. Niestety otoczenie nie pozwoliło nam na bardziej efektowny ruch w górę. A szybki powrót znad poziomu 2300 punktów nie napawa optymizmem. Na wykresie świecowym wyrysowana została świeca ze sporym górnym cieniem mogąca zwiastować dzień odwrotu. Dla zwiększenia jej wiarygodności przydałby się jednak większy obrót. Jeśli jednak w najbliższych dniach nie nastąpi poprawa nastrojów, to czeka nas prawdopodobnie większa korekta, gdyż nerwowość znów wkrada się na rynki.

Autor komentarza
Piotr Trzciński
makler DM BZ WBK S.A.

_ Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)