Trwa ładowanie...
10-04-2014 11:00

Banki centralne silniejsze niż strach przed Rosją

RPP zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Zapiski z posiedzenia FED-u osłabiają złotego. Dzisiaj Grecja próbuje wrócić na rynek długu - zobaczymy, z jakim efektem.

Banki centralne silniejsze niż strach przed RosjąŹródło: AFP/WP.PL, fot: Fabrice Coffrini
d1raq0u
d1raq0u

RPP zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Zapiski z posiedzenia FED-u osłabiają złotego. Dzisiaj Grecja próbuje wrócić na rynek długu - zobaczymy, z jakim efektem.

Zgodnie z oczekiwaniami RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie 2,5%. Co najważniejsze dla rynków podtrzymana została deklaracja niezmieniania stóp do końca III kwartału. Ponadto Marek Belka zapowiedział, że na lipcowym posiedzeniu ustalony zostanie dalszy termin obowiązywania niskich stóp. Zaufanie rynków procentuje. Od kilku dni obligacje pogłębiają 5-miesięczne minima, testując już niemal psychologiczną barierę 4%. Co to oznacza dla Polski? W skrócie, im niższa rentowność tym niżej oprocentowane obligacje są skłonni kupować inwestorzy, czyli kraj jest w stanie taniej finansować swoje braki finansowe.

Wczoraj opublikowano zapiski z ostatniego posiedzenia FED-u. Ważną zmianą okazało się zniknięcie informacji o planowaniu podwyżek stóp procentowych w pół roku od zakończenia programu luzowania ilościowego. Inwestorzy odczytali to jako zmianę nastawienia na łagodniejsze. W efekcie zaczęli wyceniać nie tylko późniejsze podwyżki stóp, ale i wolniejsze wychodzenie z programu luzowania ilościowego. To spowodowało osłabianie się dolara względem euro, a w rezultacie umacnianie się walut rynków rozwijających się względem dolara. W nocy mieliśmy nawet do czynienia z testowaniem psychologicznej granicy 3 zł za dolara.

Grecja wraca na rynek długu. Ma wyemitować pierwszy wart 2,5 mld euro pakiet obligacji 5-letnich. Jest to duża transza jak na powrót kraju na rynek długu, natomiast pozwoli ona sprawdzić, jakie jest zainteresowanie greckimi papierami dłużnymi i jak ryzyko powtórki wydarzeń oceniają inwestorzy. Niewykluczone, że jeżeli rynek zażąda za dużej marży za ryzyko, kraj ten wycofa się nie tylko z tej emisji, ale w ogóle z rynkowego pozyskiwania pożyczek jeszcze na jakiś czas. Media relacjonując zapowiadaną aukcję, zwracają uwagę na wybuch samochodu naładowanego materiałami wybuchowymi z dzisiejszego poranka pod siedzibą Banku Centralnego Grecji. Natomiast jak zauważają komentatorzy, niestety takie pokazy siły bez ofiar są niestety znacznie częstsze.

d1raq0u

Dziś warto zwrócić uwagę na następujące dane:
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Również dzisiaj o 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych, ale biorąc po uwagę ostatnie lepsze dane makroekonomiczne, wątpliwe jest, by zdecydowano się tam na kolejne obniżki. Natomiast na podnoszenie stóp jest chyba wciąż zbyt wcześnie.

Dodatkowo od godziny 15:00 do 20:00 odbędzie się seria wystąpień członków EBC oraz FED w Waszyngtonie. Będzie tam wiele istotnych osób z zarządów banków, zatem można spodziewać się, że zwiększona zmienność na rynkach w tych godzinach będzie powodowana właśnie tymi wystąpieniami.

EUR/PLN
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy EUR/PLN dwukrotnie docierał w okolice 4,2500. Jak widać, rynki podobnie wyceniają ryzyko wojny na Krymie, co zmniejszanie pakietów luzowania ilościowego w USA. Obecnie kurs porusza się w kanale spadkowym a najbliższym oporem jest poziom 4,1750, natomiast po jego przebiciu kolejny opór znajduje się dopiero na 4,2450, czyli maksimum ostatniego miesiąca. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest zasięg ostatniego wybicia, czyli poziom 4,1500.

d1raq0u

CHF/PLN
Kurs CHF/PLN, podobnie jak EUR/PLN, osiągał swoje maksima podczas niepokojów na Krymie oraz wcześniejsze w sprawie luzowania ilościowego. Jak widać, frank jest walutą, do której inwestorzy uciekają silniej w trakcie zagrożeń konfliktami militarnymi niż niepokojów na rynkach walutowych. Obecnie doszło do wybicia górą z trendu spadkowego. Po jego przebiciu następnym oporem są dopiero okolice 3,4450. Najbliższe wsparcie znajduje się na 3,4000. Gdyby ruch w dół był kontynuowany, co z pewnością nie zmartwi kredytobiorców frankowych, możemy spodziewać się kolejnego przystanku na 3,3850.

USD/PLN
Kurs USD/PLN przebił ważny opór na 3,0800 i podobnie jak pozostałe waluty poszybował w górę, po czym odbił się od kilkumiesięcznych maksimów i zawrócił wyraźnie poniżej tego poziomu. Obecnie kurs poruszał się w trendzie bocznym pomiędzy 3,0100 a 3,0800. Po wczorajszych spadkach kurs oscyluje w okolicach 3,0100 jednakże testował już psychologiczną barierę 3,0000. Dla wzrostów kolejnym oporem jest poziom 3,0450, gdzie przebiega linia łącząca maksima lokalne ostatnich tygodni.

GBP/PLN
Kurs GBP/PLN odbił się od wzrostowej linii łączącej minima lokalne ostatnich miesięcy, po czym na przestrzeni miesiąca zyskał ponad 20 groszy, przebijając wielomiesięczne maksima z początku grudnia. Po dotarciu niemal do 5,20 kurs gwałtownie zawrócił, tracąc większość tego wzrostu w tydzień. Po tym zdarzeniu kurs utworzył trend boczny, którego nie ograniczyła linia łącząca maksima ostatnich tygodni. Wsparciem jest obecnie minimum obecnego ruchu, a więc poziom 5,0000, kolejnym wsparciem jest 4,9700, czyli minima tego roku. Dla wzrostów najbliższym oporem jest 5,0800, czyli poprzednie maksima lokalne, a po ich przebiciu 5,1200, czyli maksimum obecnego trendu.

d1raq0u

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

_ Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. _

d1raq0u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1raq0u