Trwa ładowanie...
d4mzrqg
d4mzrqg

Banki hipoteczne planują road-show za granicą po zmianie ustawy

Warszawa, 13.03.2015 (ISBnews) - PKO Bank Hipoteczny wraz z innymi krajowymi bankami hipotecznymi planuje road-show wśród zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, aby pokazać polski rynek listów zastawnych i zachęcić ich do nabywania tych papierów. W planach są rozmowy w kilku stolicach europejskich, poinformował agencję ISBnews prezes Rafał Kozłowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4mzrqg

"Na polskim rynku działają trzy banki hipoteczne, a dwa są w fazie powstawania. To nasz wspólny pomysł, aby wyjść na rynki zagraniczne i 'zareklamować' polski rynek listów zastawnych. Jest jednak jeden warunek - należy zmienić ustawę o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Polska nie jest pępkiem świata i jeśli chcemy zachęcić inwestorów do kupna naszych papierów, musimy im udowodnić, że chcemy ten rynek dynamicznie rozwijać" - powiedział Kozłowski ISBnews.

Prezes poinformował, że nad promocją polskich listów zastawnych pracują wspólnie PKO Bank Hipoteczny, mBank Hipoteczny, Pekao Bank Hipoteczny, a także Fundacja na Rzecz Kredytu Hipotecznego.

Dodał, że celem banków hipotecznych będą inwestorzy z Europy Zachodniej.

d4mzrqg

"W każdym z kluczowych krajów mamy wstępnie wybrane banki inwestycyjne, do których zwróciliśmy się z prośbą o pomoc w organizacji promocji polskich listów zastawnych. Biorąc pod uwagę obecny popyt na listy zastawne, nie ma na co czekać. Trzeba niezwłocznie promować polskie coveredbonds za granicą. Już i tak jesteśmy spóźnieni" - podkreślił.

Wartość rynku coveredbonds w Europie sięga 3 bln euro, a największymi grupami inwestorów w ten rodzaj obligacji są banki, fundusze inwestycyjne i emerytalne oraz banki centralne i towarzystwa ubezpieczeniowe. Pochodzą oni głównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Skandynawii i Francji.

Dodał, że obecnie w Europie jest mała podaż, a duży popyt na coveredbonds. Dodatkowo skup tych papierów przez Europejski Bank Centralny (EBC) powoduje wysysanie tego typu instrumentów z rynku.

Udział hipotecznych listów zastawnych w finansowaniu kredytów hipotecznych w Polsce to zaledwie 0,9%, podczas gdy np. w Czechach jest to aż 47,7% (dane za 2013 rok).

d4mzrqg

PKO Bank Hipoteczny rozpocznie działalność operacyjną w kwietniu tego roku. Na rynku funkcjonują już mBank Hipoteczny oraz Pekao Bank Hipoteczny, zaś w procesie powstawania są banki hipoteczne Raiffeisen Polbanku oraz Banku Zachodniego WBK.

Agnieszka Morawiecka

(ISBnews)

d4mzrqg

Podziel się opinią

Share
d4mzrqg
d4mzrqg