Banki oczekują w III kw. dalszego złagodzenia polityki dot. kredytów konsump. i mieszkaniowych
05.08. Warszawa (PAP) - Banki oczekują w III kwartale 2013 roku w segmencie kredytów konsumpcyjnych dalszego istotnego złagodzenia polityki kredytowej i wzrostu popytu na te...
05.08.2013 | aktual.: 05.08.2013 10:53
05.08. Warszawa (PAP) - Banki oczekują w III kwartale 2013 roku w segmencie kredytów konsumpcyjnych dalszego istotnego złagodzenia polityki kredytowej i wzrostu popytu na te kredyty, natomiast w segmencie kredytów mieszkaniowych dalszego niewielkiego złagodzenia polityki kredytowej i niewielkiego wzrostu popytu - wynika z ankiety NBP.
NBP podał, że w II kwartale, porównaniu z poprzednim kwartałem, zmniejszył się odsetek banków, które zaostrzały warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw. Po raz pierwszy od roku banki złagodziły w ujęciu netto warunki kredytowe w zakresie maksymalnego okresu kredytowania i pozaodsetkowych kosztów tych kredytów.
Z ankiety NBP wynika, że zdecydowana większość banków nie przewiduje zmian polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw w III kwartale, a zaostrzenie polityki kredytowej o nieznacznej skali zadeklarowały pojedyncze banki. W III kwartale banki oczekują niewielkiego wzrostu popytu w segmencie kredytów dla dużych przedsiębiorstw. W opinii banków popyt w segmencie kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw nie ulegnie istotnym zmianom w nadchodzącym kwartale.
NBP podał, że banki, podobnie jak w poprzednich kwartałach, podwyższały w II kwartale marże na kredytach mieszkaniowych i odczuły wzrost popytu na te kredyty.
W ujęciu netto banki przewidują złagodzenie polityki kredytowej w III kwartale. Większość banków nie planuje jednak zmian w tym zakresie. Ankietowane banki oczekują niewielkiego wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe w III kwartale 2013 r., jednocześnie większość z nich nie spodziewa się żadnych zmian popytu.
Z ankiety NBP wynika, że niemal połowa banków złagodziła kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych w II kwartale 2013 r. Największy odsetek banków podwyższył maksymalną kwotę oferowanych kredytów, a jednocześnie banki dokonały obniżki marż. Wydłużenie maksymalnego okresu kredytowania zadeklarowało około 16 proc. banków.
Złagodzenie polityki kredytowej w obszarze tych kredytów wynikało przede wszystkim z czynników nieuwzględnionych w ankiecie, do których banki zaliczyły nowelizację Rekomendacji T.
Banki przewidują w III kwartale 2013 r. dalsze istotne złagodzenie polityki kredytowej w zakresie kredytów konsumpcyjnych. Wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne w nadchodzącym kwartale oczekuje niemal jedna trzecia ankietowanych banków, a jednocześnie około połowa ogółu banków nie spodziewa się żadnych zmian w tym zakresie.
Poniżej podsumowanie wyników ankiety "Sytuacja na rynku kredytowym - III kwartał 2013 roku".
KREDYTY DLA PRZEDSIĘBIORSTW
- Polityka kredytowa: niewielkie zaostrzenie kryteriów dla kredytów długoterminowych; wzrost wymagań co do zabezpieczeń i wzrost marż dla kredytów o podwyższonym ryzyku; wydłużenie maksymalnego okresu kredytowania i obniżenie kosztów pozaodsetkowych.
- Popyt na kredyt: niewielki wzrost popytu na kredyty krótkoterminowe dla dużych przedsiębiorstw.
- Oczekiwania na III kwartał 2013 r.: brak zmian polityki kredytowej; niewielki wzrost popytu na kredyty dla dużych przedsiębiorstw.
KREDYTY MIESZKANIOWE
- Polityka kredytowa: niewielkie złagodzenie kryteriów; wzrost marż.
- Popyt na kredyt: wzrost popytu na kredyty.
- Oczekiwania na III kwartał 2013 r.: niewielkie złagodzenie polityki kredytowej i niewielki wzrost popytu na kredyty.
KREDYTY KONSUMPCYJNE
- Polityka kredytowa: istotne złagodzenie kryteriów; podwyższenie maksymalnej kwoty kredytu, obniżka marż, wydłużenie maksymalnego okresu kredytowania.
- Popyt na kredyt: istotny wzrost popytu na kredyty.
- Oczekiwania na III kwartał 2013 r.: istotne złagodzenie polityki kredytowej i wzrost popytu na kredyty.
Ankieta została przeprowadzona na przełomie czerwca i lipca 2013 r. wśród 27 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 81 proc.(PAP)
seb/ jtt/