Trwa ładowanie...

Banki oczekują wzrostu popytu na kredyty

Banki oczekują w drugim kwartale br. istotnego wzrostu popytu na kredyty dla firm, mieszkaniowe i konsumpcyjne; przewidują też niewielkie złagodzenie polityki kredytowej - wynika z opublikowanej w poniedziałek ankiety Narodowego Banku Polskiego.

Banki oczekują wzrostu popytu na kredytyŹródło: Fotolia, fot: V. Yakobchuk
d32oau3

Jak poinformował bank centralny, w drugim kwartale br. firmy mogą liczyć na złagodzenie warunków przyznawania kredytów krótkoterminowych przez banki. W tym czasie powinien wzrosnąć popyt wśród przedsiębiorstw na kredyty długoterminowe.

Z badania wynika, że w pierwszym kwartale br. banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw. Spadły marże pobierane od kredytów dla firm, wydłużył się okres kredytowania dla przedsiębiorstw, a także wzrosła maksymalna kwota takich kredytów.

Według NBP w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. wzrósł popyt wśród firm na kredyty, szczególnie długoterminowe.

d32oau3

NBP wskazał, że w drugim kwartale tego roku banki oczekują "niewielkiego" złagodzenia warunków przyznawania kredytów mieszkaniowych, a także istotnego wzrostu popytu na nie. W pierwszym kwartale br. banki zaostrzyły politykę kredytową, podwyższyły wymagany wkład własny, a także skróciły okres kredytowania. W tym czasie wzrosły też marże pobierane od kredytów mieszkaniowych, a także popyt na nie.

W przypadku kredytów konsumpcyjnych w drugim kwartale br. należy również oczekiwać "niewielkiego" złagodzenia polityki kredytowej przez banki i zwiększonego zainteresowania nimi. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku banki złagodziły kryteria przyznawania kredytów konsumpcyjnych, wydłużyły okres kredytowania i podwyższyły maksymalną kwotę kredytu.

"Mimo pozytywnego wpływu sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych na popyt na kredyty konsumpcyjne, wzrósł odsetek banków, które odczuły niższe zapotrzebowanie na ten rodzaj kredytów" - podkreślono.

Ankietę w sprawie polityki kredytowej banków przeprowadzono na przełomie marca i kwietnia 2014 r. w 26 bankach, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosił 83 proc.

d32oau3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32oau3