Trwa ładowanie...
d3j6fua
23-08-2016 11:56

Barometr EFL: MŚP spodziewają się spadku zamówień w III kw. br.

Warszawa, 23.08.2016 (ISBnews) - Prognozy przedsiębiorców dotyczące sprzedaży i inwestycji odwróciły się w porównaniu do poprzedniego kwartału. Podczas gdy trzy miesiące temu odsetek respondentów oczekujących dynamiki sprzedaży był wyższy k/k, a liczących na wzrost inwestycji niższy k/k, w sierpniu aż 22,3% przedsiębiorców mniej spodziewa się wzrostu zamówień, natomiast 5,8% osób więcej wyraża optymizm dotyczący poziomu inwestycji, wynika z "Barometru EFL" na III kwartał br.

d3j6fua
d3j6fua

Te czynniki łącznie wpłynęły na spadek głównego indeksu ("Barometru EFL") o 1,2 pkt proc. w ujęciu kwartalnym do poziomu 56,6 pkt.

"Opinie wyrażone przez samych przedsiębiorców w naszym cokwartalnym badaniu 'Barometr EFL' po raz kolejny korespondują z obiektywnymi wskaźnikami makroekonomicznymi. Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w lipcu tego roku produkcja sprzedana była niższa o 3,4% w ujęciu rocznym wobec jej wzrostu o 6% w czerwcu, a wzrost sprzedaży detalicznej był poniżej oczekiwań analityków. To oznacza, że choć wiele budżetów domowych zostało zasilonych dodatkowymi funduszami z programu 500+, ich spora część wstrzymała się z zakupami. To odczuwają przedsiębiorcy, którzy w naszym Barometrze zdecydowanie mniej optymistycznie niż kwartał temu podchodzą do prognoz dot. sprzedaży" - skomentował prezes EFL Radosław Kuczyński, cytowany w komunikacie.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, pomimo odrobinę gorszych prognoz, widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach. Na spadek wartości "Barometru EFL" decydujący wpływ miało istotne pogorszenie się nastrojów pod względem planowanej sprzedaży produktów i usług. Odsetek osób, które spodziewają się mniejszych zamówień w ciągu III kwartału, spadł niemal o jedną czwartą (z 41,8 proc. do 19,5%) i był najniższy od początku 2015 roku, podkreślono w materiale.

"Szacowany spadek sprzedaży pociągnął za sobą mniej optymistyczne oceny dotyczące płynności finansowej w porównaniu nie tylko do ubiegłego kwartału, ale do wszystkich wartości subindeksu od początku realizacji pomiaru. Odsetek osób spodziewających się wzrostu płynności finansowej wyniósł zaledwie 14,3% (o 11,7 pkt proc. mniej w ujęciu kwartalnym)" - czytamy dalej.

d3j6fua

Pozytywnie spośród wszystkich czterech składowych "Barometru EFL" wyróżnia się planowany poziom inwestycji w środki trwałe. Odsetek optymistów wyniósł 28,7% i wzrósł o 5,8 pkt proc. kw/kw, natomiast ponad połowa zapytanych przedsiębiorców przewiduje stabilną sytuacją pod względem inwestycji i jest to wzrost aż o 19,3 pkt kw/kw. Spadek sprzedaży, mniej optymistyczne oceny dotyczące płynności finansowej oraz planowany wzrost poziomu inwestycji sprawiają, że MŚP wyrażają większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne (+8,7 pkt proc. w ujęciu kwartalnym), wskazał EFL.

Pomiędzy II a III kwartałem tego roku wartość "Barometru EFL" spadła, w przeciwieństwie do analogicznego okresu w 2015 roku, gdy nieznacznie, ale jednak wzrosła (o 0,6 pkt).

"Oznacza to, że pogorszenie nastrojów nastąpiło w tym roku wcześniej niż w roku ubiegłym, gdy spadek wartości głównego indeksu nastąpił dopiero między III i IV kwartałem. Równocześnie, porównując wartość 'Barometru EFL' z trzech pierwszych kwartałów 2016 w ujęciu rok do roku, widać, że jest on wciąż o 1-3 pkt proc niższy niż w roku 2015" - podkreślono także w komunikacie.

"Jeżeli powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku, gdy pomiędzy III a IV kwartałem wartość głównego indeksu wyraźnie spadła, wówczas w ostatniej części tego roku możemy spodziewać rekordowo niskiej wartości 'Barometru'" - podsumował Kuczyński.

d3j6fua

"Barometr EFL" jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 4-11.05.2016 r.

(ISBnews)

d3j6fua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j6fua