Trwa ładowanie...
d1by52j

Barometr koniunktury IRG SGH wzrósł o 12 pkt do -4,7 pkt w II kwartale

Warszawa, 06.05.2015 (ISBnews) - Barometr koniunktury gospodarczej IRG SGH wzrósł o 12 pkt kw/kw i wynosi -4,7 pkt w II kw. 2015 r., zaś w ujęciu rocznym wzrósł o 0,4 pkt, poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

Share
d1by52j

"W II kwartale 2015 wartość barometru IRG SGH zwiększyła się, ale nadal pozostaje ujemna. Gospodarka wchodzi w okres pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych. Mimo to przewidywania przedsiębiorców na kolejne miesiące są dość pesymistyczne. Gospodarka w dalszym ciągu odczuwa negatywne skutki napiętej sytuacji politycznej" - czytamy w komunikacie.

Instytut zwraca uwagę, że w ciągu kwartału wartość barometru zwiększyła się o 12 pkt. Tę zmianę należy uznać za typową o tej porze roku, wynikającą z pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych. Obecna wartość barometru jest o 7 punktów wyższa od średniej dla tego okresu.

"Poprawa koniunktury w ciągu kwartału widoczna jest we wszystkich badanych obszarach, poza transportem. Największe przyrosty wartości wskaźników koniunktury odnotowano w sektorze bankowym, budownictwie, przemyśle przetwórczym i gospodarstwach domowych" - czytamy dalej.

d1by52j

Ujemne wartości wskaźników koniunktury utrzymują się w rolnictwie, transporcie i gospodarstwach domowych. Dodatnie wartości wskaźniki koniunktury przyjęły dla budownictwa, sektora bankowego, przemysłu przetwórczego i handlu.

"Największy wpływ na wzrost wartości barometru miała poprawa koniunktury w sektorze bankowym, budownictwie, przemyśle przetwórczym oraz poprawa nastrojów gospodarstw domowych. Przełożyło się to na wzrost wartości barometru o 11,5 pkt" - podał Instytut.

W ciągu roku wartość barometru zwiększyła się o 0,4 pkt, co wskazuje na brak pozytywnego wpływu czynników cyklicznych. Największą poprawę koniunktury w skali roku odnotowano w gospodarstwach domowych. Niewielki roczny przyrost wartości wskaźnika odnotowano także w sektorze bankowym, w pozostałych branżach roczne zmiany wartości wskaźników koniunktury były ujemne, podkreślono też w komunikacie.

Największe spadki miały miejsce w transporcie, rolnictwie i przemyśle przetwórczym. To one spowodowały, iż przyrost wartości barometru był tak niewielki. W bieżącym kwartale będzie utrzymywało się pozytywne oddziaływanie czynników sezonowych, co powinno zapewnić poprawę koniunktury.

"Utrzymuje się jednak duża ostrożność przedsiębiorców i gospodarstw domowych w prognozach na najbliższą przyszłość. Przewidywania te są bardziej pesymistyczne niż zwykle o tej porze roku" - podsumowuje Instytut.

(ISBnews)

d1by52j

Podziel się opinią

Share
d1by52j
d1by52j