Barroso ma nadzieję na porozumienie ws. stoczni
Szef Komisji Europejskiej liczy na znalezienie porozumienia z Polską w sprawie stoczni Gdańsk. Na linii Bruksela - Warszawa toczą się negocjacje dotyczące rządowego wsparcia, które zakład otrzymał po wejściu Polski do Unii.
Komisja uzależnia akceptację pomocy publicznej od programu naprawczego, zgodnego z unijnymi wymogami. Na razie los stoczni jest niepewny, co niepokoi związkowców. Jose Barroso w rozmowie z Polskim Radiem podkreśla, że Komisja próbuje rozwiązać tę sprawę od wielu lat.
_ Rozmawiałem na temat stoczni chyba z pięcioma różnymi polskimi premierami, sugerując rozwiązania zgodne z zasadami Unii Europejskiej i takie, które pozwolą na zachowanie produkcji i miejsc pracy _ - mówił szef Komisji. Dodał, że jest świadomy znaczenia stoczni w Gdańsku dla polskiej, a także europejskiej historii. Jose Barroso wyraził nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie tego problemu i obawy stoczniowców zostaną rozwiane.
Przewodniczący Komisji dał przy tym do zrozumienia, że sprawa stoczni została w zaniedbana w Polsce w ostatnich pięciu latach.
_ Bylibyśmy szczęśliwi gdyby polskie władze reagowały szybciej i wcześniej przeprowadziły konieczną restrukturyzację. I na ten temat szczerze rozmawiałem z różnymi polskimi rządami, także z obecnym i premierem Donaldem Tuskiem _ - dodał.
Do rozwiązania pozostaje tylko sprawa stoczni w Gdańsku, decyzje dotyczące zakładów w Gdyni i Szczecinie już zapadły. Komisja odrzuciła plany naprawcze, bo według niej nie spełniały one unijnych wymogów. Nakazała podział majątku stoczni i wyprzedaż.
Z otrzymanych pieniędzy ma być zwrócone rządowe wsparcie, które Szczecin i Gdynia otrzymały po wejściu Polski do Unii. Produkcja stoczniowa będzie kontynuowana tylko wtedy, jeśli znajdzie się inwestor, który w otwartym przetargu kupi podzielony majątek i zechce dalej budować statki.