Trwa ładowanie...
d1agxne

Barroso: Mamy z Hollende'em wspólny cel - ożywić gospodarkę UE

Gratulując Francois Hollande'owi wygranej w wyborach prezydenckich we Francji szef KE Jose Barroso podkreślił jego zaangażowanie w integrację europejską. Mamy wspólny cel: pobudzenie gospodarki europejskiej, by tworzyć miejsca pracy - dodał.
Share
Jose Manuel Barroso
Jose Manuel BarrosoŹródło: AFP, Fot: John Thys
d1agxne

- Wiem, że mogę liczyć na osobiste zaangażowanie Francois Hollande'a w rozwój integracji europejskiej. Mamy jasny wspólny cel: ożywienie gospodarki europejskiej, by tworzyć trwały wzrost i źródła nowych miejsc pracy. Teraz musimy przełożyć te aspiracje w działania - oświadczył Barroso w rozesłanym w niedzielę wieczorem obszernym komunikacie.

W imieniu własnym i całej Komisji Europejskiej, Jose Barroso złożył Hollende'owi "serdeczne gratulacje z tego ważnego zwycięstwa" w wyborach.

Socjalista Francois Hollande pokonał w niedzielę w drugiej turze wyborów ubiegającego się o reelekcję prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, otrzymując ok. 51 proc. głosów.

d1agxne

Przewodniczący KE podkreślił w oświadczeniu, że wraz z Hollandem podziela wiele wspólnych pomysłów jak pobudzić wzrost. - Podzielamy przekonanie, że musimy inwestować w rozwój wielkich sieci w infrastrukturze, zwiększyć mobilizację Europejskiego Banku Inwestycyjnego i funduszy dostępnych w budżecie UE, jednocześnie pozostając na ścieżce konsolidacji fiskalnej i redukcji długu - oświadczył. Wśród innych podobieństw wymienił poparcie Hollande'a dla propozycji KE w sprawie "podatku od transakcji finansowych i euroobligacji na rzecz wzrostu".

Barroso podziękował odchodzącemu prezydentowi Francji. - Razem, w obliczu wielu kryzysów, dokonaliśmy wielkich rzeczy, począwszy od zarządzania kryzysem w Gruzji, aż po stworzenie szczytów G20 na poziomie szefów państw i rządów, nie zapominając przyjęcia pakietu klimatyczno-energetycznego - przypomniał.

- Nie może być silnej Europy bez Francji głęboko zaangażowanej w Europie. Wobec wątpliwości wyrażanych przez obywateli w związku ze zmieniającym się światem, Europa bardziej zjednoczona, silniejsza i bardziej solidarna jest dziś bardziej niż kiedykolwiek właściwą odpowiedzią. Komisja Europejska i ja osobiście będziemy nadal pracować, służąc obywatelom europejskim - zakończył Barroso.

Na wynik wyborów we Francji zareagowała też wiceprzewodnicząca KE i komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding, nie kryjąc zadowolenia z wygranej Hollende'a. "Francja sprawiedliwości - wreszcie!" - napisała na Twitterze Reding, czyniąc aluzję do głównego przesłania i obietnicy Hollende'a, że podejmując każdą decyzję podczas swej prezydentury będzie się kierował misją sprawiedliwości.

d1agxne

Podziel się opinią

Share
d1agxne
d1agxne