Bat na wysokie policyjne emerytury

Propozycja naliczania emerytur dla funkcjonariuszy na podstawie średniej z
trzech wybranych lat ma ograniczyć sytuację podwyższania ich wynagrodzeń tuż przed przejściem na
emeryturę

Bat na wysokie policyjne emerytury
Źródło zdjęć: © PAP

Odniósł się w ten sposób do doniesień czwartkowej "Rzeczpospolitej". Według gazety komendant główny policji Marek Działoszyński tuż po objęciu stanowiska podpisał podwyżki dodatków funkcyjnych dla ówczesnych komendantów - stołecznego Adama Mularza i mazowieckiego Ryszarda Skotnickiego. Obaj później złożyli dymisje. Gazeta napisała również, że jeszcze w grudniu szef MSW zabronił podwyższania dodatków motywacyjnych.

Pytany o sprawę Cichocki powiedział: "Gdyby to tylko dwóm komendantom podniesiono, byłbym szczęśliwy".

Dodał, że dodatki podnoszono wielu funkcjonariuszom nie tylko w policji, ale i w innych służbach, uzasadniając to jako wynagrodzenie za dobrą służbę.

Zaznaczył również, że taki argument go nie przekonuje, ponieważ jeśli ktoś dobrze pełni służbę, powinien być dobrze wynagradzany od razu, a nie dopiero tuż przed emeryturą. "Właśnie dlatego proponujemy, by naliczać emeryturę z dłuższego okresu, aby wyeliminować tę pokusę" - dodał.

Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, zapytany o decyzję szefa policji, powiedział PAP, że "każdy komendant ma zgodnie z prawem możliwość podniesienia funkcjonariuszowi dodatków okresowo lub na stałe" - i tak też było w tym przypadku. Zaznaczył, że generał brał pod uwagę m.in. zaangażowanie obu komendantów w przygotowania do zabezpieczenia Euro 2012.

"Jeśli funkcjonariusz po takim podwyższeniu dodatku zdecyduje się na odejście ze służby, to komendant może go jedynie zachęcać do pozostania w niej" - dodał.

Projekt reformy systemu emerytalnego służb mundurowych ma trafić teraz na Komitet Stały Rady Ministrów. Głównym jego założeniem jest wydłużenie aktywności zawodowej m.in. policjantów i żołnierzy zawodowych. Będą oni mogli przejść na emeryturę po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 25 lat. Obecnie uprawnienia emerytalne nabywają po przepracowaniu 15 lat, bez względu na wiek. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
policjawynagrodzeniefunkcjonariusz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)