BBN: prezydent postanowił o użyciu PKW w Republice Środkowoafrykańskiej (komunikat)
...
29.01. Warszawa - BBN informuje:
29 stycznia br. prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Środkowoafrykańskiej do wzmocnienia sił Republiki Francuskiej.
Postanowienie dotyczy zaangażowania do 50 żołnierzy i pracowników wojska oraz jednego samolotu transportowego wraz z niezbędnym zabezpieczeniem w okresie od 1 lutego 2014 r. do 30 kwietnia 2014 r. Misja realizowana jest na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa. Będzie to już kolejna misja polskich żołnierzy w Afryce Środkowej po operacji w Czadzie, Kongo i Mali oraz druga w Republice Środkowoafrykańskiej.
Celem misji jest udzielenie pomocy Misji Wsparcia Sił Afrykańskich w Republice Środkowoafrykańskiej (MISCA) w zakresie: ochrony ludności cywilnej, przywrócenia porządku publicznego, stabilizacji kraju poprzez przywrócenie władzy państwowej, stworzenie warunków umożliwiających dostarczenie pomocy humanitarnej, wsparcie procesu rozbrojenia ugrupowań zbrojnych oraz wsparcie narodowych i międzynarodowych wysiłków na rzecz transformacji sektora bezpieczeństwa w tym kraju.
Nasz udział wpisuje się w nowy wymiar stosunków polsko-francuskich, który zapoczątkowany został z wyborem Francois Hollande'a na prezydenta Francji. Ponadto z uwagi na fakt, iż Unia Europejska przygotowuje się do ustanowienia swojej misji w Republice Środkowoafrykańskiej, Polska i Francja staną się prekursorami tej misji i tym samym przyczynią się do zacieśnienia współpracy w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony.
Międzynarodowa Misja Wsparcia w Republice Środkowoafrykańskiej pod dowództwem sił afrykańskich miała pierwotnie liczyć 4,8 tys. żołnierzy (3,6 żołnierzy afrykańskich i 1,2 francuskich). W kolejnych dniach rezydent Francji ogłosił plan wzmocnienia sił francuskich o kolejnych 400 żołnierzy, a siły MISCA łącznie do 6 tys. żołnierzy w celu "rozbrojenia wszystkich bojówek i grup zbrojnych, które terroryzowały ludność".
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/