Trwa ładowanie...
d2d06sr
wojsko
23-09-2013 13:30

BBN ws. redukcji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie (komunikat)

...

d2d06sr
d2d06sr

23.09. Warszawa - BBN informuje:

Prezydent RP Bronisław Komorowski, na wniosek Rady Ministrów, 19 września podpisał postanowienie o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu. Jednocześnie zdecydował o jego znaczącej redukcji.

Postanowienie zakłada, że w ramach XIV zmiany PKW użyte zostaną siły o liczebności do 1000 żołnierzy i pracowników wojska w Afganistanie oraz do 200 żołnierzy i pracowników wojska w odwodzie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Do tej pory PKW w Afganistanie liczył do 1800 żołnierzy i pracowników wojska.

Kontyngent w ramach XIV zmiany zostanie znacząco zredukowany w stosunku do dotychczasowej liczebności, zgodnie z zapowiedziami oraz uzgodnioną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i rząd strategią pt. Kierunki zaangażowania Polski w Afganistanie w latach 2011-2014.

d2d06sr

Redukcje wynikają z planów, zgodnie z którymi Polska - podobnie jak cały Sojusz Północnoatlantycki - zakończy operację w Afganistanie w formule ISAF do końca 2014 r. Stopniowo wycofywany jest również sprzęt, z którego korzystają polscy żołnierze.


Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie uczestniczy w operacji Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF). Wspiera działania afgańskich sił bezpieczeństwa w zakresie zapewniania bezpieczeństwa w części prowincji Ghazni, odpowiada za ochronę odcinka drogi Kabul-Kandahar oraz drogi Ghazni-Sharana.

Od 1 kwietnia br. głównym zadaniem polskich żołnierzy jest szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa, które przejęły odpowiedzialność za sytuację w prowincji. PKW zajmuje się także wspieraniem afgańskich władz i administracji lokalnej w odbudowie infrastruktury cywilnej.

d2d06sr

Zadaniem polskiego kontyngentu jest również realizacja projektów rozwojowych i pomocowych poprawiających sytuację życiową lokalnej społeczności. Nie bez znaczenia jest też wspieranie organizacji międzynarodowych i pozarządowych w udzielaniu pomocy humanitarnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2d06sr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d06sr