BBN ws. wypowiedzi ministra Sikorskiego (komunikat)
...
20.01. Warszawa - Departament Komunikacji Społecznej Biura Bezpieczeństwa Narodowego informuje:
W związku z nieprawdziwą wypowiedzią szefa MSZ p. Radosława Sikorskiego z dnia 20 stycznia 2010 r., dotyczącą przyczyn opóźnienia wylotu na Haiti specjalnego samolotu przewożącego na pokładzie polskich ratowników, przypominamy komunikat Biura Bezpieczeństwa Narodowego z dnia 15 stycznia 2010 r.
Nieprawdziwe informacje w artykule "Ratownicy czekają, bo samolot jest w Gruzji" opublikowanym na portalu wyborcza.pl
W nawiązaniu do opublikowanego na stronie internetowej wyborcza.pl artykułu "Ratownicy czekają, bo samolot jest w Gruzji", chciałbym sprostować nieprawdziwe informacje, jakie znalazły się w tym materiale.
- Nieprawdziwe jest stwierdzenie "Moglibyśmy wylecieć kilkanaście godzin wcześniej, gdyby Szczygło zgodził się skrócić wizytę - twierdzi nasz informator z BOR". Wyjaśniam, że polska delegacja przebywała w Batumi ok. 6 godzin. Wyleciała z Okęcia w czwartek po godz. 9.00, powrót nastąpił w czwartek o godz. 20.30. Nieprawdziwość wypowiedzi "informatora" potwierdza komunikat Centrum Informacyjnego Rządu opublikowany w czwartek o godz. 13.56. Wynika z niego, że w czwartek po południu wciąż trwały ustalenia między MON, MSWiA i MSZ w celu przygotowania zespołu, który miałby wylecieć na Haiti.
- Do kierującego polską delegacją szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksandra Szczygło nie dotarła żadna sugestia dotycząca skrócenia wizyty. Tymczasem w czasie konferencji przedstawiciele rządu mieli ułatwiony kontakt z szefem BBN. W delegacji uczestniczył bowiem wiceminister spraw zagranicznych Paweł Wojciechowski.
- Nieprawdziwa jest informacja zawarta w artykule, że Paweł Wypych jest szefem Kancelarii Prezydenta.
- Autor artykułu mógłby przygotować materiał bliższy prawdy, gdyby w czasie przygotowywania artykułu skontaktował się z rzecznikiem prasowym BBN.
Wyjaśniam jednocześnie, że polska delegacja uczestniczyła w międzynarodowej konferencji energetycznej w Batumi w Gruzji. Brali w niej udział przedstawiciele 11 państw oraz Unii Europejskiej.
Informuję, że szef BBN jest zażenowany faktem, iż sprawa polskiej pomocy dla dotkniętego kataklizmem Haiti stała się okazją do bezpodstawnego i złośliwego ataku na Kancelarię Prezydenta RP.
Jarosław Rybak Rzecznik prasowy BBN
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ wni/