Trwa ładowanie...

Będą dodatkowe pieniądze na zajęcia dla starszych

Organizacje pozarządowe otrzymają dofinansowanie od resortu pracy. Sprawdź, na jakich warunkach.

Będą dodatkowe pieniądze na zajęcia dla starszychŹródło: WP.PL, fot: pedrosimoes7/flicke (CC BY 2.0)
d1wz9e9
d1wz9e9

Organizacje pozarządowe otrzymają 40 mln zł z resortu pracy w tym roku na organizację zajęć dla seniorów w ramach programu Aktywność Społeczna Osób Starszych. Te podmioty otwierają drzwi seniorom i dają szansę na spotkanie z innym człowiekiem - ocenił szef resortu.

Program Aktywność Społeczna Osób Starszych (ASOS), przygotowany na lata 2014-2020 przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jest jednym z filarów polityki senioralnej rządu. Organizacje, fundacje i stowarzyszenia mogą otrzymać w drodze konkursu dotację w wysokości do 200 tys. zł na projekty dotyczące edukacji osób starszych, aktywności społecznej, integracji międzypokoleniowej oraz partycypacji społecznej.

Jak podkreślił w poniedziałek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, w tym konkursie skupiają się najlepsze organizacje, fundacje i stowarzyszenia, które potrafią wcielać w życie zasady polityki senioralnej i współpracy międzypokoleniowej.

- Ta polityka ma sens tylko wtedy, kiedy wychodzi z autentycznej potrzeby ludzi w Polsce lokalnej" - mówił mister w Tarnowie. Dodał, że polityka senioralna w naszym kraju jest z jednej strony odpowiedzią na wyzwania demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństwa, a z drugiej strony - realizacją zasad wynikających z naszego przywiązania do tradycji i rodziny wielopokoleniowej. Nie ma smutniejszego obrazu od pozostawienia osoby starszej samej w domu z pilotem od telewizora - tego obrazu nie akceptujemy - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

d1wz9e9

W tym roku resort pracy przekaże 40 mln zł na realizację 452 projektów dla seniorów w ramach programu ASOS. W poniedziałek minister pracy przekazał decyzje o przyznaniu dotacji organizacjom pozarządowym z województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. W sumie na 124 projekty w tych regionach przeznaczonych jest 16,5 mln zł, z czego najwięcej w Małopolsce (87 projektów).

Wśród dofinansowanych przedsięwzięć są zarówno zajęcia edukacyjne organizowane przez Uniwersytety Trzeciego Wieku, jak i warsztaty artystyczne, działania związane z aktywnością fizyczną i zdrowym trybem życia. Dotacje otrzymały m.in. fundacja organizująca zajęcia dogoterapii z udziałem psów rasy husky, parafia prawosławna zajmująca się aktywizacją seniorów łemkowskich czy fundacja zapraszająca osoby starsze do udziału w biegach przełajowych.

Jak mówiła podczas uroczystości Maria Kanior, szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnowie, w mieście tym działalność prosenioralna jest ponadprzeciętnie rozwinięta i stanowi swoisty fenomen. 9 lat temu z całkowicie oddolnej inicjatywy powstał w Tarnowie Uniwersytet Trzeciego Wieku, a następnie inne przedsięwzięcia, które obecnie skupiają kilkuset ludzi, którzy próbują zmieniać i edukować seniorów, żeby zrozumieli, że wszystko zaczyna się w głowie, a edukacja wyzwala kreatywność i pozwala aktywnie funkcjonować w społeczeństwie - oceniła.

Według niej w działalności prosenioralnej niezwykle potrzebny jest tzw. most pokoleń - świetnie potrafimy organizować działalność dla osób starszych, ale chcemy, żeby z nami współpracowali też ludzie młodzi i tworzyli w ten sposób porozumienie międzypokoleniowe - wyjaśniła Kanior.

d1wz9e9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wz9e9