Trwa ładowanie...

Będą nowe mandaty związane z pandemią koronawirusa

Resort spraw wewnętrznych chce wprowadzenia do taryfikatora nowych mandatów. Będzie można je dostać m.in. za nieprzestrzeganie zasad, obowiązujących w czasie pandemii.

Będą nowe mandaty związane z pandemią koronawirusaŹródło: PAP
d1omeaz
d1omeaz

Wśród kar, które MSWiA chce wprowadzić, znajdzie się na przykład mandat za "naruszenie obowiązku utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości lub niestosowanie się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy".

Karą mają zostać objęci także przewoźnicy, którzy nie stosują się do zaleceń i nie utrzymują swoich pojazdów w odpowiednim reżimie sanitarnym

Chodzi przede wszystkim o dezynfekcję miejsc, których często dotykają pasażerowie, jak np. fotele czy uchwyty.

Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Kara to w takim przypadku 100 złotych.

d1omeaz

Są też inne propozycje nowych mandatów, niezwiązane z pandemią koronawirusa. Np kara za niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, za co będzie można dostać od 50 do 250 złotych mandatu. Jeżeli to zwierzę jest niebezpieczne dla ludzi, będzie można dostać nawet 500 złotych kary.

To, że MSWiA chce wprowadzić do taryfikatora nowe mandaty nie oznacza, że kary za nieprzestrzeganie zasad związanych z pandemią nie można dostać już teraz.

Już teraz, za niedostosowanie się do obostrzeń sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa można dostać mandat. Wysokość takiego mandatu to maksymalnie 500 złotych.

Taryfikator jedynie doprecyzowuje wysokość kar, jakie można nałożyć. Przykład - dziś za niedostosowanie autobusu do wymogów sanitarnych można dostać mandat do 500 złotych, bo o jego wysokości decyduje policjant. Gdy nowy taryfikator wejdzie w życie, maksymalny mandat za takie wykroczenie będzie wynosił 100 złotych.

Warto przypomnieć, że w razie odmowy przyjęcia mandatu za nieprzestrzeganie zasad sanitarnych policja ma prawo skierować wniosek o ukaranie do sanepidu. Kara administracyjna może być w tym przypadku o wiele wyższa - nawet 30 tys. złotych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1omeaz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1omeaz