Będzie można łatwiej przenieść rachunek płatniczy
- Konsumenci będą mogli łatwiej przenosić rachunek płatniczy, w przypadku gdy znajdą atrakcyjniejszą ofertę - powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba, prezentując rządową nowelizację ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw.
"Projektowane rozwiązania mają na celu po pierwsze, zwiększenie dostępności konsumentów do podstawowych usług płatniczych oraz poprawy jakości i przejrzystości usług świadczonych przez dostawców tych usług m.in. banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe.
Po drugie, wprowadzenie ułatwień w zakresie porównywania opłat i usług dotyczących rachunków płatniczych. I po trzecie wprowadzenie procedur ułatwiających przenoszenie rachunków płatniczych w przypadku, gdy konsument znajdzie lepszą ofertę" - powiedział na sejmowej komisji finansów publicznych wiceminister Skiba.
Jak wyjaśnił wiceminister, wprowadzenie procedur ułatwiających konsumentowi przenoszenie rachunku płatniczego powinno wpłynąć na większą konkurencję wśród dostawców tych usług, co powinno przełożyć się na wzrost jakości w ich świadczeniu, jak i zwiększeniu konkurencyjności cenowej.
"Należy zauważyć, że ta decyzja o przeniesieniu rachunku płatniczego jest bardzo często odkładana przez konsumentów ze względu na istotne bariery administracyjne, a także finansowe. W związku z tym, projektowane rozwiązanie zapisane w tym projekcie ustawy, ma sprawić, że wszyscy dostawcy usług płatniczych, świadczący usługi prowadzenia rachunku płatniczego, będą oferować jasną, szybką i bezpieczną procedurę przenoszenia rachunków płatniczych" - powiedział Skiba.
Projektowana ustawa wprowadza także przepisy, które zapewniają konsumentom dostęp do podstawowego rachunku płatniczego oraz do podstawowych usług płatniczych powiązanych z tym rachunkiem.
"Zasadne jest zatem skorzystanie przez Polskę z opcji, w której usługa dostępu do rachunku podstawowego - w ramach określonych limitów transakcji - będzie bezpłatna. Usługa ta będzie świadczona dla konsumentów nieposiadających innego rachunku płatniczego. Konsument, w ramach dostępu do rachunku podstawowego, będzie mógł wykonywać jedynie podstawowe transakcje płatnicze, takie jak wpłata i wypłata, polecenie przelewu czy polecenie zapłaty" - powiedział Skiba.
Wyjaśnił, że wprowadzenie uproszczonego, a zarazem co do zasady bezpłatnego rachunku płatniczego o nieskomplikowanym i przejrzystym charakterze, może stanowić atrakcyjną ofertę dla tej grupy osób oraz zachętę do podjęcia próby wykorzystywania płatności bezgotówkowych w ich codziennym życiu. Jednocześnie ograniczenie rachunku podstawowego do usług całkowicie podstawowych (w tym wyłączenie wszelkich produktów kredytowych, ograniczenie liczby bezpłatnych przelewów, a także bezpłatność tylko w zakresie transakcji krajowych) powinno zapobiec przechodzeniu przez dotychczasowych użytkowników rachunków płatniczych na rachunek podstawowy. "Projektowane rozwiązania powinny zatem spowodować wzrost tzw. ubankowienia polskiego społeczeństwa, co przełoży się również na rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce, a także powinno przyczynić się do niwelowania zagrożenia wykluczenia finansowego wśród osób starszych" - dodał.
Zakłada się wprowadzenie przepisów regulujących funkcjonowanie stron internetowych, które w jasny, zwięzły oraz kompletny sposób zaprezentują informacje dotyczące rachunków płatniczych oferowanych przez dostawców usług płatniczych. Oferty będą porównywane m.in. z opłatami pobieranymi za prowadzenie rachunków płatniczych, czy też ilością bankomatów z których można bezpłatnie wypłacać gotówkę.
Projekt został skierowany do dalszych prac w stałej podkomisji ds. instytucji finansowych.