Trwa ładowanie...
handel

Będzie ograniczenie handlu w dniu wyborów? Solidarność apeluje do premier

Zapewniłoby to zatrudnionym w sklepach wielkopowierzchniowych i dyskontach możliwość wzięcia udziału w wyborach.

Share
Będzie ograniczenie handlu w dniu wyborów? Solidarność apeluje do premier
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulmika/WP
dflsn45

Solidarność zaapelowała do premier Kopacz o ograniczenie handlu w dniu 25 października. Jak powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność, zapewniłoby to zatrudnionym w sklepach wielkopowierzchniowych i dyskontach możliwość wzięcia udziału w wyborach.

Dodał, że nie zawsze pracujący w handlu mają taką szansę, gdyż normy czasu pracy w tej branży są niejednokrotnie przekraczane. Dodatkowe godziny zabiera sprzątanie, rozliczenie się z kasy czy zabezpieczenie towaru. Bywa, że pracownicy są w niedzielę poza domem 12-15 godzin.

Alfred Bujara powołał się na artykuł Konstytucji, który mówi, że głosowanie powinno być przeprowadzone w niedzielę lub ustawowo wolne od pracy święto. Tymczasem niedziela zazwyczaj nie jest dla handlowców dniem wolnym.

dflsn45

Dodał, że premier Ewa Kopacz ma możliwość wydania rozporządzenia w sprawie wolnego dnia 25 października. Stąd Solidarność proponuje albo całkowity zakaz handlu w dniu wyborów, albo przynajmniej częściowy. Może być na przykład praca jednozmianowa do godziny 14. Według związkowca, byłoby to kompromisowe wyjście.
- Tak naprawdę dużo nie chcemy. Chcemy tylko równości w traktowaniu obywateli i tego, by zapisy w Konstytucji zostały wypełnione - zaznaczył.

Według Alfreda Bujary obecnie, ze względu na brak zakazu handlu w niedzielę konstytucyjne prawo równości w zakresie udziału w wyborach parlamentarnych jest ograniczone.

dflsn45

Podziel się opinią

Share
dflsn45
dflsn45