Trwa ładowanie...
d8wmv6s
sse

Będzie pierwszy inwestor w podstrefie Białystok SSSE

poinformowała w przesłanym w czwartek komunikacie rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Sienkiewicz.
Share
d8wmv6s

Masterpress SA była jedyną firmą, która zgłosiła się do rozstrzygniętego przetargu. Za dwie działki o łącznej powierzchni około 2 ha zapłaci 6,2 mln zł. Nieruchomości zostały kupione po cenie wywoławczej.

Masterpress prowadzi działalność poligraficzną, produkuje etykiety i opakowania w nowoczesnych technologiach. Prezes Masterpress Mirosław Żywicki powiedział PAP, że do czasu zakończenia negocjacji z zarządem SSSE nie poda informacji o wielkości planowanej w podstrefie Białystok inwestycji i planowanym zatrudnieniu. Powiedział jedynie, że firma ma w Białymstoku swój zakład zatrudniający 170 osób i jest w trakcie realizacji "dużego programu unijnego", na który brakuje jej powierzchni inwestycyjnej. W SSSE chciałaby budować duży zakład poligraficzny.

Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta Białegostoku, do połowy października z inwestorem zostaną ustalone warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Gdy to się zakończy, zarząd SSSE z upoważnienia ministra gospodarki wyda pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy. Gdy będzie taka zgoda, z inwestorem zostanie podpisany akt notarialny.

d8wmv6s

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski jest zadowolony z rozstrzygnięcia przetargu. Przypomniał, że to pierwszy przetarg w białostockiej podstrefie SSSE i - wbrew kryzysowi gospodarczemu - pozytywnie zakończony. Według Truskolaskiego, to "dobrze rokuje" dla dalszego rozwoju przedsiębiorczości na tym obszarze. Poinformował, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży pierwszych działek w podstrefie zostaną przeznaczone na inwestycje. Dodał, że kolejne przetargi planowane są na rok 2010, po zakończeniu uzbrajania terenów przeznaczonych na działalność strefy ekonomicznej.

W ocenie prezesa Masterpress, Białystok to dobre miejsce do inwestowania, ale - przyznał - ceny działek mogłyby być niższe, a były "w górnej części cen rynkowych".

Obszar Białystok SSSE to blisko 30 ha w dwóch kompleksach, położonych w południowo-wschodniej części miasta (między ulicami Mickiewicza, Borsuczą, Myśliwską, Solnicką). Podstrefa powstała z końcem 2008 roku.

Trwają prace związane z uzbrojeniem terenu, łącznie z przygotowaniem dróg dojazdowych do podstrefy, co będzie kosztowało 55 mln zł. Prace są dofinansowane z UE. Dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 70 proc. wartości projektu.

d8wmv6s

Po włączeniu podstrefy Białystok, SSSE obejmuje grunty o powierzchni blisko 342,8 ha, położone na terenach miast w woj. podlaskim: Białystok, Grajewo i Suwałki oraz w Ełku (Warmińsko-Mazurskie), a także gmin: Gołdap (Warmińsko-Mazurskie) i Małkinia Górna (Mazowieckie).

Łącznie na terenie SSSE zainwestowało dotąd blisko 60 podmiotów, które stworzyły ponad 5 tys. miejsc pracy. Łącznie inwestycje sięgają 1,4 mld zł.

d8wmv6s

Podziel się opinią

Share
d8wmv6s
d8wmv6s