Trwa ładowanie...
d1z5vaq

Będzie śledztwo ws. manipulacji na warszawskiej giełdzie

Warszawska prokuratura okręgowa podejmie postępowanie w sprawie manipulacji na Giełdzie Papierów Wartościowych z 12 listopada - dowiedział się "Nasz Dziennik". Zawiadomienie w tej sprawie złożyła Komisja Nadzoru Finansowego.
Share
d1z5vaq

Postępowanie podjęte przez KNF pozwoliło ustalić, że duże zlecenie kupna (na około 100 milionów złotych) na zamknięciu sesji zostało złożone przez młodego pracownika banku JP Morgan. W komunikacie Komisja stwierdziła, że "postępowanie osoby działającej w imieniu JP Morgan Securities może być uznane za manipulację instrumentem finansowym".

Tymczasem władze Giełdy Papierów Wartościowych podały w komunikacie, iż GPW nie posiada informacji, które pozwalałyby jednoznacznie stwierdzić, że doszło do manipulacji na określeniu kursu i wyjaśniły, że efekt podbicia indeksów mógł być wynikiem niedostatecznej płynności, która sprawiła, że rynek nie zareagował podażą na duże zlecenie kupna.

"Nasz Dziennik" przypomina, że podczas sesji 9 listopada indeks GPW tracił około 9% i podczas dogrywki nagle zmniejszył straty do minus 4,9% wskutek dużego zlecenia kupna. Zdaniem gazety, zjawisko tak dużej zmiany wycen w dogrywce występuje rzadko i może być spowodowane manipulacją.

d1z5vaq

Podziel się opinią

Share
d1z5vaq
d1z5vaq