Trwa ładowanie...

Będziemy płacić coraz więcej za ekologię

Jak donosi "Rzeczpospolita", od 2009 r. rachunki za wywóz śmieci mogą
wzrosnąć o ok. 30%. Zdrożeją też prąd i ciepło, ich
producentów obejmie nowa opłata za emisję gazów cieplarnianych.

Będziemy płacić coraz więcej za ekologięŹródło: AFP
d25xp4i
d25xp4i

W przyszłym roku opłaty środowiskowe za składowanie odpadów wzrosną z obecnych 75 zł za tonę do 100 zł - przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów. _ To zdecydowanie wpłynie na podwyżki za odbiór śmieci od mieszkańców _ - mówi Witold Zińczuk, prezes firmy Trans-Formers zajmującej się gospodarką odpadami.

Przedsiębiorcy nie chcą na tym etapie deklarować, jak bardzo podniosą cenę swoich usług. Ministerstwo Środowiska szacuje, że w przyszłym roku jedna osoba zapłaci za śmieci 7,5 zł więcej niż w bieżącym.

Tymczasem już w 2008 roku nasze opłaty, w zależności od miejsca zamieszkania, wzrosły o 50 - 100%. Skala przyszłorocznych podwyżek będzie mniejsza, ale kolejne lata przyniosą kolejne podwyżki.

_ Jesteśmy na ostatnim miejscu w Unii, jeśli chodzi o odzyskiwanie odpadów. Z tego powodu będziemy płacili coraz więcej _ - ocenia Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. Resort środowiska podwyższa opłaty za korzystanie ze środowiska, bo w 2010 r. Komisja Europejska rozliczy nas z ilości odpadów na składowiskach. Za przekroczenia grożą nam kary rzędu 20-50 tys. euro dziennie.

d25xp4i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25xp4i