Trwa ładowanie...
euro

Belka: jeśli chodzi o euro, jesteśmy we właściwym miejscu

JJeżeli chodzi o euro, jesteśmy we właściwym miejscu - ocenił w piątek we Wrocławiu prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. - Jesteśmy we właściwym miejscu tu, gdzie jesteśmy - podkreślił.

Share
Belka: jeśli chodzi o euro, jesteśmy we właściwym miejscu
Źródło: Eastnews, Fot: EastNews/STEFAN MASZEWSKI/REPORTER
d1pjaox

Jeżeli chodzi o euro, jesteśmy we właściwym miejscu tu, gdzie jesteśmy - ocenił w piątek we Wrocławiu prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

Podczas jednej z dyskusji Wrocław Global Forum szef banku centralnego był pytany, czy spodziewa się, że Polska wejdzie do strefy euro, a jeżeli tak, to kiedy.

d1pjaox

Belka zaznaczył, że w przypadku sąsiedniej Litwy krok ten praktycznie nie wymagał zastanowienia - waluta litewska była powiązana z euro. - Kosztów było niewiele, a właściwie były same korzyści - podkreślił.

- Dla Polski to jest inna rzecz, bo mamy zmienny kurs wymiany, który jest poduszką i stabilizatorem gospodarki, a strefa euro ma kilka nierozwiązanych problemów - zauważył Belka.

Ocenił, że członkowie strefy euro byliby zadowoleni, gdyby Polska zdecydowała się przystąpić, ponieważ oznaczałoby to wzmocnienie polityczne strefy.

- Ale myślę, że jesteśmy we właściwym miejscu, tu gdzie jesteśmy - uznał szef NBP.

d1pjaox

Podziel się opinią

Share
d1pjaox
d1pjaox