Trwa ładowanie...
belka

Belka: Nie rozważam podania się do dymisji

Prezes NBP Marek Belka oświadczył w poniedziałek, że nie rozważa rezygnacji ze stanowiska. Komentując opublikowaną przez tygodnik "Wprost" swoją rozmowę z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem, ocenił, że chodziło w niej "raczej o troskę o państwo, niż coś innego".

Share
Belka: Nie rozważam podania się do dymisji
Źródło: AFP, Fot: JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN
dp2pecl

- Nie rozważam podania się do dymisji - powiedział Belka w rozmowie z "Faktami" TVN.

Tygodnik "Wprost" ujawnił nagranie rozmowy między Sienkiewiczem a Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku.

dp2pecl

Zdaniem Belki powoli "z tego kurzu medialnego i różnych krzyżujących się komentarzy" wyłania się prawdziwy obraz rozmów. - Okazuje się, że była raczej troska o państwo, niż coś innego - twierdzi Belka.

Prezes NBP uważa, że jego rozmowa z ministrem spraw wewnętrznych nie ma nic wspólnego z niezależnością banku. - Raczej ma to wspólnego wiele z tym, że jako człowiek, który wiele rzeczy widział, w Polsce i na świecie, skłonny jestem do formułowania sądów czasami bardzo twardych - powiedział Belka.

Zdaniem Belki obowiązkiem banku centralnego jest współpraca ze wszystkimi instytucjami państwowymi, nie tylko z ministrem finansów, czy rządem.

- Polska czasami jawi mi się jako luźna federacja niezależnych księstewek, niezależnych instytucji, których każdy ma na myśli swój własny punkt widzenia, czasami nawet interesy, a interes państwa się gdzieś gubi - podsumował Belka.

dp2pecl

Premier Donald Tusk ocenił w poniedziałek, że analiza rozmowy Sienkiewicza z Belka nie wskazuje na złamanie prawa. Podkreślał, że nie wysyłał szefa MSW na spotkanie z Belką, Sienkiewicz nie wpływał na postępowanie NBP, a projekt zmian w ustawie o banku centralnym (którym we wtorek zajmie się rząd) nie jest owocem rozmowy szefów MSW i NBP, powstał bowiem na długo przed nią. Tusk dodał, że nie będzie dymisji Sienkiewicza; o przyszłości Belki na stanowisku szefa NBP nie chciał się wypowiadać, bo - jak mówił - nie jest to jego rolą.

dp2pecl

Podziel się opinią

Share
dp2pecl
dp2pecl