Trwa ładowanie...
d1vpvr7

Belka: Utrzymująca się deflacja może skłonić RPP do działania

Warszawa, 14.01.2015 (ISBnews) -  Utrzymująca się deflacja może być ważnym czynnikiem, który spowoduje, że Rada Polityki Pieniężnej przystąpi do obniżania stóp procentowych, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Marek Belka.

Share
d1vpvr7

"Utrzymująca się deflacja ma znaczenie i może być ważnym czynnikiem, który spowoduje, że Rada przystąpi do działania" - powiedział Belka podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

Przypomniał, że inflacja ma charakter podażowy, importowany więc nie można od RPP oczekiwać gwałtownych ruchów.

"Ultraniska inflacja jest spowodowana czynnikami podażowymi, bardzo niskie są także rentowności obligacji. Dostosowanie polityki pieniężnej jest więc w dalszym ciągu możliwe, ale zdaniem większości Rady nie należy się z tym spieszyć" - powiedział także szef banku centralnego.

d1vpvr7

W październiku i listopadzie odnotowano w Polsce deflację w wysokości 0,6% r/r (pierwsza od ponad 40 lat deflacji pojawiła się w lipcu i wyniosła 0,2% r/r). Według wielu ekonomistów, deflacja może potrwać do polowy tego roku.

RPP utrzymała dziś stopy procentowe na niezmienionych poziomach z główną stopą referencyjna wynoszącą 2,0% (zgodnie z oczekiwaniami większości analityków). RPP podtrzymała w swoim komunikacie, że nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, jeśli wzrost PKB spowolni.

(ISBnews)

d1vpvr7

Podziel się opinią

Share
d1vpvr7
d1vpvr7