Bernanke - mam wiele scenariuszy…
Stwierdzenie, jakie padło w opublikowanym o godz. 14:30 raporcie FED dotyczącym polityki monetarnej, że program QE3 może zostać zakończony w połowie 2014 r., a proces ten może rozpocząć się jeszcze w tym roku, jest powtórzeniem tego, co zobaczyliśmy w komunikacie FED z 19 czerwca.
Stwierdzenie, jakie padło w opublikowanym o godz. 14:30 raporcie FED dotyczącym polityki monetarnej, że program QE3 może zostać zakończony w połowie 2014 r., a proces ten może rozpocząć się jeszcze w tym roku, jest powtórzeniem tego, co zobaczyliśmy w komunikacie FED z 19 czerwca.
Jednocześnie dano do zrozumienia, że muszą ku temu zaistnieć określone warunki makroekonomiczne. Innymi słowy szef FED zakomunikował rynkom, że proces redukowania QE3 jest dość prawdopodobny, chociaż nie jest jasne, jaka będzie skala pierwszych posunięć i czy proces ten rozpocznie się we wrześniu. Innymi słowy – każda ze stron (gołębie i jastrzębie) znalazła w tych słowach potwierdzenie swoich argumentów, czego efektem były spodziewane w rannym komentarzu, nerwowe wahania dolara na rynkach po godz. 14:30.
O ile kilka minut po publikacji o godz. 14:30 dolar zaczął osłabiać się względem głównych walut, aby później jednak zyskać. Bilans dnia jest zatem lekko pro-dolarowy. Co ciekawe mimo zaskakująco słabych publikacji z amerykańskiego rynku nieruchomości – liczba rozpoczętych budów spadła w czerwcu o 9,9 proc. m/m do 836 tys., a wydanych pozwoleń o 7,5 proc. m/m do 911 tys.
Szanse na ruch powyżej bariery 1,32 na EUR/USD nieco zmalały, ale nie można jeszcze ich zupełnie odrzucić. W krótkim terminie kluczowa rozgrywka będzie mieć miejsce w strefie 1,3040-60, jeżeli będzie testowana. Jej obrona da podstawy do realizacji wspomnianego scenariusza wzrostowego. Zwłaszcza, że inwestorzy zdaje się, że otrzymali w ostatnich dniach pakiet słabszych, a nie lepszych danych makroekonomicznych z USA… Patrząc w kalendarz – przed nami Beżowa Księga FED (dzisiaj o 20:00) i jutro cotygodniowe bezrobocie (godz. 14:30) i indeks Philly FED (godz. 16:00).
Marek Rogalski - Główny analityk walutowy DM BOŚ
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/31645/bernanke_-_mam_wiele_scenariuszy.pdf )
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |