BESI rekomenduje 'sprzedaj' dla Bogdanki i JSW
Warszawa, 09.07.2015 (ISBnews) - Analitycy BESI Grupo Novo Banco wznowili rekomendacje dla Lubelskiego Węgla Bogdanka oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) od zalecenia "sprzedaj" wynika z raportu.
09.07.2015 | aktual.: 09.07.2015 11:23
Analitycy oceniają, że perspektywy dla cen węgla metalurgicznego pozostają złe i przewidują, że spadną poniżej obecnych poziomów - do poziomu minimalnego w IV kw. 2015 roku. Dopiero potem lekko odbiją przy wsparciu inwestycji Azji Południowo-Wschodniej.
"Naszym zdaniem, duże zapasy węgla energetycznego w Polsce, które już doprowadziły do spadkowej spirali cenowej, mogą doprowadzić do średnich spadków cen węgla w Polsce w roku 2015 i 2016 na poziomie - odpowiednio - 20% r/r, i 8% r/r" - czytamy w raporcie BESI.
Chociaż Bogdanka ostrzegała już rynek o groźbie spadku obrotów i cen przez pozostałą część roku, BESI uważa, że sytuacja może okazać się gorsza niż przewidują zarząd i rynek.
"Zespół prognozuje, że spadek cen węgla zrealizowany przez Bogdankę osiągnie 6% r/r w roku 2015, co jest lepsze od założenia spadku cen JSW na poziomie 13,5% r/r i całego polskiego rynku na poziomie 20,0% r/r. BESI spodziewa się natomiast spadków o 10% r/r w 2016, czego wydaje się, że nie bierze pod uwagę konsensus prognozy zysku firmy" - czytamy w raporcie.
Zdaniem zespołu BESI, Skarb Państwa można potraktować jako ostatnie kredytowe koło ratunkowe JSW. To przekłada się na założenie, że JSW będzie w najbliższych latach kontynuować działalność, pomimo wzrostu udziału zadłużenia w wartości przedsiębiorstwa z 36% na koniec 2014 roku do prawie 60% na koniec roku 2016, jak prognozuje zespół BESI.
"JSW ma bardzo poważne problemy finansowe i widzimy duże ryzyko naruszenia kowenantów w II połowie roku 2015 wraz ze spadkiem marży EBITDA w ślad za spadającymi cenami referencyjnymi węgla metalurgicznego" - ocenia analityk BESI Robert Maj, odpowiedzialny za sektor węglowo-górniczy.
Przewiduje on, że konsorcjum bankowe zroluje dług JSW i nie skorzysta z opcji wcześniejszej spłaty zadłużenia. Pozwoliłoby to gigantowi węglowemu odetchnąć i zrealizować poważnie cięcia capex oraz niektórych kosztów. Jednak z uwagi na to, że JSW nie będzie dokonywać cięć kosztów kadrowych, BESI uważa, że jeśli prognoza makro pogorszy się bardziej niż obecne założenia, na horyzoncie może się pojawić emisja akcji. To może doprowadzić do pogorszenia nastawienia do walorów tej spółki.
Zdaniem BESI czynniki te tworzą wysoce niekorzystne otoczenie dla akcji JSW w najbliższych kwartałach.
(ISBnews)