Trwa ładowanie...
d4naq0j
d4naq0j

BESI zakłada opóźnienie galerii GTC w Warszawie, rekomenduje 'sprzedaj'

Warszawa, 20.01.2015 (ISBnews) - BESI (Grupo Novo Banco) obniżyło rekomendację dla Globe Trade Centre (GTC) do ?sprzedaj" z ?kupuj" i cenę docelową akcji spółki o 29% do poziomu 4,81 zł, wynika z raportu datowanego na 19 stycznia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4naq0j

W dniu wydania rekomendacji kurs wynosił 5,45 zł. We wtorek ok. godz. 10 za akcję płacono 4,7 zł.

BESI przypomina, że GTC ogłosiło, że spodziewa się odpisu aktualizacyjnego dotyczącego swojego portfela nieruchomości w IV kw. 2014 na poziomie 132 mln euro (w tym udział w stratach jednostek stowarzyszonych i spółek joint-venture). Ponadto, spółka zasygnalizowała, iż ze względu na oczekiwaną dewaluację portfela kowenanty dotyczące wskaźnika LTV, zawarte w umowach kredytowych dotyczących projektów Avenue Mall Osijek, Galleria Stara Zagora, Galeria Arad i Galeria Piatra Neamt, zostały naruszone (łączna kwota 72 mln euro; 66 mln euro gwarantowane przez GTC) i kredyty te mogą stać się wymagalne przed pierwotnym terminem zapadalności i mogą wymagać natychmiastowej częściowej spłaty.

GTC zaznaczyła też, że w odniesieniu do umów kredytowych na projekty mieszkaniowe Felicity i Sasad (ok. 34 mln euro; nie gwarantowane przez GTC), kowenanty dotyczące wskaźników LTV również zostały złamane. Spółka podkreśla, że stara się efektywnie zarządzać wszystkimi swoimi zobowiązaniami, przy czym finansowanie ma zamiar pozyskiwać z wolnych środków pieniężnych (na poziomie 78 mln euro na koniec 2014), działalności operacyjnej, potencjalnej sprzedaży aktywów (spółka otrzymała wstępne oferty kupna niektórych z wyżej wymienionych "problematycznych" nieruchomości) oraz przez refinansowanie.

d4naq0j

?Niemniej wyraźnie podkreślono, że istnieje pewne ryzyko płynnościowe. Strata z tytułu aktualizacji wyceny aktywów GTC w 4Q14 będzie prawdopodobnie o blisko 70 mln euro wyższa od pierwotnych prognoz analityków. Choć scenariusz bazowy BESI dla tej spółki to dalsza kontynuacja działalności, uwzględniając ryzyko potencjalnych problemów z płynnością, analitycy zakładają sześciomiesięczne opóźnienie spodziewanego ukończenia projektów GP i GW. W rezultacie, prognozy BESI dotyczące wartości aktywów netto na akcję (NAVps) dla okresu 2014-16E spadają o 10-15 proc., natomiast prognozy zysku netto dla tego okresu są obniżone o 24-57%" - czytamy w raporcie.

(ISBnews)

d4naq0j

Podziel się opinią

Share
d4naq0j
d4naq0j