Best i Kredyt Inkaso mają umowę zakładającą połączenie spółek

Warszawa, 29.09.2015 (ISBnews) - Zarządy Best i Kredyt Inkaso zawarły umowę, która zakłada, że połączenie spółek zostanie przeprowadzone poprzez przeniesienie całego majątku Kredyt Inkaso oraz Gamex na Best jako spółkę przejmującą, podał Best. Fuzja firm pozwoli stworzyć silną polską grupę na rynku wierzytelności w Europie.

29.09.2015 | aktual.: 29.09.2015 09:23

W wyniku niedawnych inwestycji, Best posiada - bezpośrednio oraz pośrednio poprzez spółkę Gamex - niemal 33% akcji Kredyt Inkaso, co czyni go największym akcjonariuszem tej firmy.

Porozumienie zakłada, że połączenie zostanie przeprowadzone poprzez przeniesienie całego majątku Kredyt Inkaso oraz Gamex na Best jako spółkę przejmującą (łączenie przez przejęcie). Szczegółowe warunki połączenia zostaną ustalone w wyniku prac i analiz, które zostaną przeprowadzone w ramach zawartej umowy o współpracy.

"Best i Kredyt Inkaso świetnie się uzupełniają. Połączenie to dla nas nie tylko efekty skali. To chociażby doświadczenie w różnych sektorach rynku. O ile my do tej pory specjalizowaliśmy się w wierzytelnościach rynku bankowego, Kredyt Inkaso był aktywny m.in. na rynku telekomunikacyjnym. Inną naszą silną stroną jest doświadczenie w pozyskiwaniu najefektywniejszego w naszym sektorze finansowania. Kredyt Inkaso może natomiast pochwalić się ekspansją na rynkach zagranicznych. To są przykłady naszych mocnych stron, które dzięki połączeniu będzie można wykorzystać w większej i jeszcze bardziej efektywnej firmie " - powiedział prezes Best Krzysztof Borusowski, cytowany w komunikacie.

Dodał, że połączenie Best i Kredyt Inkaso doprowadzi do zwiększenia skali działania i udziału w rynku, a w konsekwencji do wzmocnienia pozycji połączonych firm na europejskim rynku windykacji należności.

"Innymi słowy, razem możemy stworzyć silną polską grupę na rynku wierzytelności nie tylko w skali naszego kraju, lecz również Europy" - podkreślił Borusowski.

Wśród zakładanych celów połączenia są między innymi: optymalizacja źródeł pozyskiwania kapitału, wzmocnienie oferty skierowanej do wierzycieli i dłużników, udoskonalenie procesów windykacji, stworzenie innowacyjnego otoczenia teleinformatycznego dla pionów operacyjnych poprzez wybór i wykorzystanie najlepszych rozwiązań technicznych, optymalizacja kosztowa.

Poza uzgodnieniem warunków połączenia przez zarządy obu spółek, realizacja połączenia uzależniona będzie od uzyskania wymaganych prawem zgód i zezwoleń, w tym zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację i zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego memorandum informacyjnego, które zostanie sporządzone w związku z emisją akcji połączeniowych przez Best, a także podjęcia przez walne zgromadzenia łączących się spółek uchwał dotyczących połączenia.

Na początku miesiąca Best poinformował, że przejmie od funduszu Agio RB FIZ pakiet 29,4% akcji Kredyt Inkaso za 152 mln zł, zaś w niedługim czasie planuje zwiększyć udział do blisko 33%

Best specjalizuje się w obrocie i zarządzaniu wierzytelnościami nieregularnymi. Grupa inwestuje w portfele wierzytelności (przede wszystkim bankowe) z wykorzystaniem funduszy sekurytyzacyjnych oraz świadczy usługi windykacyjne na zlecenie - na rzecz banków, firm telekomunikacyjnych, energetycznych oraz innych podmiotów oferujących usługi masowe. Best jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie od 1997 r.

Kredyt Inkaso to firma zarządzającą portfelami wierzytelności. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r. Działa dziś w 4 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, tj. w Polsce, Rosji, Rumunii i Bułgarii.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)