Trwa ładowanie...
d435chh

Best po połączeniu może wyemitować akcje w 2017, wypłacić dywidendę za 2018

Warszawa, 17.12.2015 (ISBnews) - Scenariusz bazowy dla strategii podmiotu powstałego w wyniku połączenia Best i Kredyt Inkaso zakłada możliwość przeprowadzenia publicznej oferty akcji w 2017 r. i wypłaty dywidendy od 2019 r., poinformował prezes Best Krzysztod Borusowski.

Share
d435chh

"Przewidujemy, że od zysku za 2018 r. połączona spółka mogłaby rozpocząć wypłatę dywidendy" - powiedział Borusowski podczas konferencji prasowej.

Zgodnie ze scenariuszem bazowym, wskaźnik długu netto do kapitałów własnych powinien wynieść ok 1,1x w 2020 r. w porównaniu z szacowanym 1,5x bez połączenia spółek.

"Publiczna emisja akcji jest zakładana niejako wariantowo. Stwierdziliśmy, że pewne efekty połączenia spowodują, iż będziemy w stanie właściwie wycenić ten połączony podmiot na koniec 2017 r. To jest dobry moment dla inwestorów, żeby wyjść ze spółki" - powiedział prezes.

d435chh

Spółki zakładają, że planowana emisja może być połączona z rozwiązaniem umożliwiającym sprzedaż pakietów akcji przez obecnych akcjonariuszy.

Borusowski zaznaczył też, że emisja może zapewnić dodatkowe finansowanie ekspansji na nowe rynki zagraniczne.

Połączone spółki nadal będą bazować na finansowaniu poprzez emisje obligacji. Możliwa jest także emisja euroobligacji. Obecne zarządy przyglądają się zagranicznym rynkom długu pod tym kątem.

Spółki biorą także pod uwagę scenariusz minimum, w którym dochodzi do połączenia, ale nie jest realizowane tempo wzrostu. Nie zakłada on dywidendy ani emisji akcji, a wskaźnik długu netto do kapitałów własnych ma w nim spaść do 1x.

d435chh

Best i Kredyt Inkaso zakładają też, że dzięki połączeniu zwiększą płynność i wartość akcji na giełdzie.

"Połączone spółki dają dużo większy potencjał: po pierwsze zwiększy się free float po naszej stronie, mamy nadzieję na wejście do mWIG40. ądzimy, że samo połączenie powinno spowodować gwałtowny ruch ceny. W ciągu 5 lat chcielibyśmy dostarczyć akcjonariuszom prawie dwukrotnie większą wartość" - powiedział Borusowski.
Do końca roku zarządy spółek powinny ustalić parytet wymiany akcji i plan połączenia. Walne zgromadzenia zatwierdzające plan powinny się odbyć w I kwartale 2016 r.

Zarządy Best i Kredyt Inkaso zawarły we wrześniu br. umowę, która zakłada, że połączenie spółek zostanie przeprowadzone poprzez przeniesienie całego majątku Kredyt Inkaso oraz Gamex na Best jako spółkę przejmującą. Fuzja prawna firm planowana jest na drugi kwartał przyszłego roku r., zaś przeprowadzenie operacyjnego połączenia obu firm planowane jest do końca 2016 r.

Wcześniej Best poinformował, że przejmie od funduszu Agio RB FIZ pakiet 29,4% akcji Kredyt Inkaso za 152 mln zł, zaś w niedługim czasie planuje zwiększyć udział do blisko 33%.

d435chh

Best specjalizuje się w obrocie i zarządzaniu wierzytelnościami nieregularnymi. Grupa inwestuje w portfele wierzytelności (przede wszystkim bankowe) z wykorzystaniem funduszy sekurytyzacyjnych oraz świadczy usługi windykacyjne na zlecenie - na rzecz banków, firm telekomunikacyjnych, energetycznych oraz innych podmiotów oferujących usługi masowe. Best jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie od 1997 r.

Kredyt Inkaso to firma zarządzającą portfelami wierzytelności. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r. Działa dziś w 4 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, tj. w Polsce, Rosji, Rumunii i Bułgarii.

(ISBnews)

d435chh

Podziel się opinią

Share
d435chh
d435chh