Trwa ładowanie...
dnfre15

Best szykuje kolejną emisję obligacji dla inwestorów indywidualnych

Warszawa, 27.01.2016 (ISBnews) - Best planuje w najbliższych tygodniach wyjść na rynek z nową ofertą obligacji dla inwestorów indywidualnych. Spółka pracuje nad stworzeniem konsorcjum domów maklerskich, by ułatwić zapisy inwestorom w całym kraju, poinformował prezes Krzysztof Borusowski.

Share
dnfre15

"W najbliższych tygodniach planujemy przeprowadzić nową ofertę obligacji w ramach realizowanego przez nas publicznego programu emisji obligacji. Będzie to oferta skierowana do inwestorów detalicznych. Nową emisję przeprowadzimy wspólnie z naszym sprawdzonym partnerem, czyli DM mBanku. Jednocześnie, aby ułatwić zainteresowanym inwestorom dostęp do oferowanych przez nas obligacji, pracujemy nad stworzeniem konsorcjum, tak aby nowe papiery można było nabyć w placówkach na terenie całego kraju" - powiedział Borusowski, cytowany w komunikacie.

W ramach programu o łącznej wartości do 300 mln zł spółka wyemitowała dotychczas pięć serii obligacji o łącznej wartości nominalnej 210 mln zł, z czego trzy serie opiewające łącznie na 130 mln zł skierowane były do inwestorów detalicznych. Wszystkie wyemitowane w ramach programu obligacje notowane są na Calatyst.

Obligacje są głównym źródłem finansowania rozwoju Grupy. W 2015 r. kupiła ona portfele wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 897 mln zł, wydając na ich zakup ponad 85 mln zł. To o odpowiednio 44% i 53% więcej niż w 2014 r. Grupa Best poniosła także wydatki związane z pośrednim nabyciem portfeli wierzytelności (na rynku wtórnym), poprzez zakup niemal 33% akcji Kredyt Inkaso. Łączne nakłady inwestycyjne związane z bezpośrednim i pośrednim nabywaniem portfeli wierzytelności w 2015 r. przekroczyły 238 mln zł wobec około 147 mln zł rok wcześniej, wskazano w informacji.

dnfre15

"Przewidujemy, że 2016 r. przyniesie dalszy rozwój rynku wierzytelności w Polsce. Spodziewamy się, że podaż portfeli wierzytelności bankowych co najmniej utrzyma się na poziomie z 2015 r., kiedy - według naszych szacunków - wyniosła około 16 mld zł wartości nominalnej. Uważam, że na rynek mogą trafiać portfele wyższej jakości, możemy też spodziewać się wzrostu wartości wystawianych na sprzedaż portfeli hipotecznych. Ich udział w całym rynku wierzytelności można obecnie szacować na około 1/4" - dodał prezes Best.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym podaż portfeli wierzytelności może być tzw. podatek bankowy, który zacznie obowiązywać od lutego br. Czynnik ten może zmobilizować banki do porządkowania swoich aktywów i przyspieszenia decyzji o sprzedaży portfeli kredytów nieregularnych, podano również.

"Rok 2016 może być kolejnym, w którym obserwować będziemy konsolidację branży windykacyjnej w Polsce. Podtrzymujemy nasze zamiary dotyczące połączenia z Kredyt Inkaso. Niewykluczone, że inne mniejsze firmy będą przedmiotem zainteresowania dużych międzynarodowych graczy. Warto przy tym podkreślić, że rozwój rynku windykacji wyraźnie wskazuje, że oprócz dostępu do kapitału, kluczowe w naszym sektorze jest doświadczenie i znajomość lokalnego rynku, a o sukcesie decydują też dostęp do transakcji i efektywne operacje. W Grupie Best udało nam się skupić wszystkie te elementy. Dodatkowo, w tym roku kończymy wdrażanie ultranowoczesnego systemu IT, dzięki któremu efektywność naszych operacji jeszcze wzrośnie" - podsumował prezes Best.

Best specjalizuje się w obrocie i zarządzaniu wierzytelnościami nieregularnymi. Grupa inwestuje w portfele wierzytelności (przede wszystkim bankowe) z wykorzystaniem funduszy sekurytyzacyjnych oraz świadczy usługi windykacyjne na zlecenie - na rzecz banków, firm telekomunikacyjnych, energetycznych oraz innych podmiotów oferujących usługi masowe. Best jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie od 1997 r.

(ISBnews)

dnfre15

Podziel się opinią

Share
dnfre15
dnfre15